Home / Uncategorized / Tensionet me Turqinë në Mesdhe, kryeministri grek njofton lëvizjen urgjente

Tensionet me Turqinë në Mesdhe, kryeministri grek njofton lëvizjen urgjente

Avioni i parë ushtarak i tipit “Rafale” do të mbërrijë në Greqi në mes të vitit 2021. Lajmin e bëri të ditur kryeministri Kyriakos Mitsotakis gjatë konferencës për shtyp.

Në të njëjtën kohë, ai iu referua sugjerimit të ekspertëve për të forcuar flotën. “Ne nuk jemi në gjendje ta dimë sa do na kushtojnë”, tha kryeministri, pasi do të ketë oferta konkurruese.

“Ne jemi në një fazë të përparuar për të nënshkruar një marrëveshje të tillë me Francën,” tha ai, duke iu referuar klauzolës së ndihmës reciproke si pjesë e Nenit 42 të BE.

“Shpresoj se vendi nuk do të ketë kurrë nevojë për këtë klauzolë për ta aktivizuar “përfundoi ai.

Check Also

E ndaluan për kamionin pa targa, vëllezërit e shoferit kanosin policët

Tre persona kanë përfunduar në prangat e policisë dhe një tjetër është shpallur në kërkim, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − one =