Home / Aktualitet / Tension mes Turqisë dhe Qipros, anija turke hap zjarr ndaj homologes për ta përzënë

Tension mes Turqisë dhe Qipros, anija turke hap zjarr ndaj homologes për ta përzënë

Një incident ka ndodhur mëngjesin e sotëm në ujrat detare të Turqisë dhe Qipros. Ekatherimini shkruan se një anije patrullimi turke qëlloi dhe përzuri një anije bregdetare të Qipros.

Ngjarja ndodhi në veriperëndim të ishullit të Qipros, zonë detare, e cila është e ndarë mes dy vendeve. Për të detyruar anijen qipriote të largohej nga vendi, anija turke përdori manovra të rrezikshme, si dhe të shtëna paralajmëruese.

Pas të shtënave, anija qipriote u detyrua që të futej në portin e Kato Pyrgos, në mënyrë që të ishte e sigurtë.

Check Also

Legjenda e futbollit në zi/ Aksidenti fatal i merr jetën djalit 18-vjeçar (Foto)

Ish-mesfushori dhe ish-kapiteni i njohur i kombëtares gjermane, Michel Balack ka humbur djalin e tij …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 2 =