Home / Kulture / Të vërtetat historike mbi revolucionin “GREK” 1821

Të vërtetat historike mbi revolucionin “GREK” 1821

Greqia me shumica derrmuese shqipfoles te krishtere e myslimane qe u bene “mish per top” e u zhduken si me magji , per interesat e Rusise Frances Anglise , per qefin e filoheleneve te grupit te piktoreve pedere evropiane si Dellacroix (i vrare ne hotel nga dashnori i tij) Goethe wikelman Hugo etj te dashuruar me statujat klasike qe kerkonin ringjalljen e qyteterimit klasik grek ne More Atika dhe Eubea te banuar nga arbanite. Si dhe me ndihmen e filohelenistit te cmendur Ludwig i Bavarise qe inskenoi marrjen e fronit te shtetit arvanit nga djali i tij.

Plani i Kolokotronit me Alì Farmakis per nje shtet arvanit te perbashket ne Peloponneso. Me nje parlament te perbere me deputete mislimane dhe krishtere ne menyre te barabarte nen kujdesin e Frances.

Ne 1806 Kolokotroni i ndjekur nga turqit qe donin te crrenjosnin kleftet e Peloponnesos, u arratis ne Zante.
Ne te njejtin vit, Veli Pasha (biri i Alì Pashes qe qeveriste Epirin dhe Thesaline) , mori administrimin e Peloponnesos.
Ne ate kohe ishte nje familje shqiptare (arvanite) shume e forte laljote me kapedan Alì Farmaqi, nje mik i Kolokotronit nga gjyshi ne gjysh, nje nga feudalet me te fuqishem dhe pa nenshtruar.
Ne pranveren e 1808 , Veli Pasha rrethon kullat e Alì Farmaqit per te kapur.
Kerkeses per ndihme te Aliut, Kolokotroni vrapoi menjehere me 14 luftetare . Duke mbrojtur kullat e Aliut per dy muaj nga rrethimi.
Sapo mesoi per ardhjen e kolokotronit , Veliu i kerkoi Aliut ta dorezonte duke i premtuar edhe shperblim.
Aliu refuzoi kategorikisht.
Kur luftetaret e Aliut i kerkuan se: pse kapedani i tyre nderpreu bisedimet, Aliu i shpjegoi se ne kembim kerkonin Kolokotronin.
Te gjithe luftetaret e Aliut bertiten ne kor: ” Me mire te vritemi te gjithe se sa te bejme kete gje te pandershme”.
Me ne fund Veliu u terhoq duke pranuar nje kompromis qe Kolokotroni te kthehej ne Zante.
Reputacioni i Kolokotronit u rrit shume. Luftetaret e Ali Farmaqit e admironin per guximin dhe mendimet e tij strategjike dhe nje nip i Aliut i kerkoi te behej mysliman.
Ja dialogu: ” Ah Kolokotron, nese behesh mysliman, nje djale i ri trim sic je, do te behesh nje mbret i madh!
Dmth te behem edhe sunet?
E, sigurisht!
Lere lere, nuk eshte e mundur.
– Pse jo? Cdo gje eshte e mundur!
Po te them qe nuk eshte e mundur. Kur ne te krishteret jemi pagezuar, prifti pret pak floke dhe i vendos pas portretit te Krishtit, dmth qe jemi te tij. Pra nese behem sunet e mysliman, edhe Muhamedi do ti kete dhe kur te vdes do te doje qe te shkoj ne parajsen e tij.
Pra mendo qe njeri te me terheqe prej flokeve dhe tjetri prej k…
E si thua, ti fus grindjen dy profeteve te medhenj? 😀
Me vone edhe Alì Farmaqi u trasferua ne Zante. Bile ideoi me Kolokotroni edhe planin e nje aleance me shqiptaret mislimane kunder Alì Pashes.
Kolokotroni mendonte se miqesia me Alì Farmaqin do te bente per vete gjithe luftetaret famoze bardhunjote, laljote, bile edhe kreret shqiptare te Epirit qe urrenin Aliun.
Ne 1808 , Franca ishte shqetesuar nga anglofilia e Ali Pashes dhe nga qendrimet armiqsore te tij ndaj administrates francese te ishujve te Jonit. Ja pse Kolokotroni kerkoi ndihmen e Frances. Keshtu qe i dorzuan planin komandantit francez Donzello. Bile vendosi (Kolokotroni) qe te shkonte ne Paris me Ali Farmaqin per te takuar Napoleonin.
Komandanti Donzello i keshilloi te rrinin ne Zante dhe te perpunonin planin duke i premtuar dergimin e nje letre Napoleonit.
Pas 3 diteve, plani i perbashket per Revolucionin dhe qeverisjen e ardheshme te shtetit arvanit ishte gati. Donzello premtoi mbeshtetje ushtarake dhe materiale duke i ndihmuar ata qe te reklutonin ne Shqiperi Epir e rumeli . Pas mbledhjes se luftetareve do te zbarkonin ne Peloponneso. Turqit lokale (arvanitet mislimane dhe shqiptare) , aleate te Ali Farmaqit e kolokotronit do i dorzonin keshtjellat e Mesinias, Patrasso e Monemvasias dhe me pas do te raportonin sulltanin se revolucioni ishte drejtuar kryekeput kunder Veli Pashes.
Napoleone nuk eshte pergjigjur asnjehere letres.
Qeverria e shtetit te ardhshem do ishte demokratike me numer te barabarte deputetesh myslimane dhe krishtere. Per kete ishin ngarkuar disa ligjvenes korfjote per nje kushtetute demokratike. Kolokotroni dhe Alì Farmaqi moren shuma te medha parash nga francezet.
Shkuan ne Epir ku u priten me entuziazem.
Ne 1809 Kolokotroni dhe Alì Farmaqi kishin mbledhur ne Parga mbi 3000 shqiptare te Epirit kundershtare te Alì Pashe Tepelenit.
Djali i Alì Farmaqit kishte qendruar ne Zante per te organizuar arvanitet e Morese. Por ne shtator Zante pushtohet nga anglezet qe arrestojne edhe arrestojne 400 arvanite se bashku me djalin e Alì Farmaqit.
Me vone arrin Kolokotroni ne Lefkada me 600 shqiptare, por pushtimi anglez kishte paralizuar planin e tij dhe Farmaqit.
Pastaj dihet si rrodhen ngjarjet me vone ku pas dorzimit nga garnizoni shqiptar i qytetit te Tripolitses , pas nje pakti te komandantit shqiptar te garnizonit prej 2500 trupash qe ruante qytetin, me Kolokotronin me kusht qe ti garantohej jeta ushtareve dhe banoreve te qytetit. Por revolucionaret arvanite nen komanden e disa mercenareve ruse franceze ingleze (mbi 100) , masakruan te gjithe banoret e Tripolitses prej 12-15 mije banoresh shumica derrmuese mislimane shqipfoles autoktone dhe rreth 2 mije hebrej.
Masakra e tripolitses i dha goditjen planit te Kolokotroni dhe Alì Farmaqi per nje shtet arvanit me mislimane e ortodoks duke e kthyer revolucionin ne “gjueti shtrigash” ndaj arvaniteve mislimane te Morese.
Pas kesaj masakre , sulltani dergon garnizione me shqiptare per te shtypur revolucionin dhe therret per ndihme edhe pashain e egjiptit Mehmet Aliu-n shqiptar ( qe edhe pse kishte kontradikta me sulltanin ku kohe me pare iu afrua brigjeve te stambollit dhe per pak nuk mori sulltanatin, po te mos kish qene nderhyrja e putankes Franca), i cili dergoi flloten e tij me shqiptare dhe ne krye dy djemte .
Menjehere pas revolucionit , sipas deshmive te shumta, nuk kishte me mislimane ne Morea atika dhe Eubea , territore ku gati gjysma e popullsise ishte mislimane me shumica derrmuese shqipfoles.

Check Also

Nga leximet e para të aktorit të shquar

Mevlan SHANAJ- Bota qënka e madhe. Nga librat e parë që kam lexuar, rastësisht të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × 1 =