Home / Tag Archives: vaksine

Tag Archives: vaksine

Britania prodhoi vaksinën anti Covid-19 dhe rezultatet janë të shkëlqyera/ Nisin testimet tek njerëzit

Shpresa për një vaksinë ndaj koronavirusit janë ngritur në horizont. Një provë e zhvilluar sot në Britani tregoi shenja premtuese, pasi u testua tek majmunët. Eksperimeni u zhvillua nga Universiteti i Oksfordit, ndërsa vaksina tek majmunët i forcoi atyre sistemin imunitar, pa shkaktuar efekte anësore. Brenda 28 ditësh nga vaksinimi, …

Read More »

Von der Leyen flet për vaksinën e COVID-19: “Duhen mbledhur 7.5 miliardë euro për ta prodhuar…”

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, me profesion mjeke, synon të hënën në konferencën ndërkombëtare të donatorëve të mbledhë 7,5 miliardë euro që vaksina e Coronës të jetë e mundur për të gjithë. Deutsche Welle: Zonja von der Leyen, të hënën Komisioni Europian në një konferencë donatorësh kërkon …

Read More »

Sa do zgjasë izolimi? Shkencëtarët australianë teste tek minjtë: Vaksina del në shtator, por jo për të gjithë botën…

Shkencëtarët australianë thonë se një vaksinë kundër koronavirusit mund të jetë e gatshme në shtator, pasi testet mbi minjtë dhanë rezultate premtuese. Mirëpo ata shprehen se vaksina nuk mund të jetë e disponueshme për përdorim të gjerë deri në fillim të vitit të ardhshëm. Shkencëtarët nga Universiteti i Queensland thanë …

Read More »