Home / Tag Archives: Turqi

Tag Archives: Turqi

Marrëveshja Kosovë-Izrael, Turqia del kundër: Hapja e ambasadës në Jeruzalem nuk…

Turqia ka reaguar ndaj marrëveshjes mes Kosovës dhe Izraelit që parashikon hapjen e ambasadës në Jeruzalem. Reagimi i parë erdhi nga zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Turqisë, Hami Aksoy, deklaroi se angazhimi i Kosovës për të hapur ambasadë në Jeruzalem përbën kundërshtim ndaj ligjit ndërkombëtar, kryesisht ndaj rezolutave të …

Read More »

Negociatat me Turqinë, Mitsotakis: I kemi kërkuar që nga fillimi, nisim aty ku e lamë vetëm nëse…

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur për dritaren e re të negociatave me Turqinë iniciuar nga ftesa e drejtpërdrejtë e ministrit të jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu. Mitsotakis kujton se qeveria e tij e ka kërkuar prej fillimit dialogun me Turqinë, por thekson se ka pasur vetëm bisedime jozyrtare gjatë kësaj …

Read More »

Tragjedi me 27 të vdekur në Turqi

Prodhimi i pijeve alkoolike në mënyrë të jashtëligjshme me produkte të dëmshme ka shkaktuar tragjedi në Turqi. Mediat lokale raportojnë për 27 të vdekur në rajonin e Izmirit dhe zonat përreth për shkak të konsumit të rakisë të prodhuar me përmbajtje kimike të ndryshme, raporton albeu.com. Një numër i madh …

Read More »

NATO: Merr fund mosmarrëveshja detare Turqi-Greqi

Greqia dhe Turqia kanë krijuar një mekanizëm dypalësh ushtarak pas një serie bisedimesh teknike në Bruksel, njoftoi NATO. “Mekanizmi është krijuar për të zvogëluar rrezikun e incidenteve dhe incidenteve në Mesdheun Lindor. Ai përfshin krijimin e një linje direkte komunikimi midis Greqisë dhe Turqisë, për të lehtësuar konfliktet në det …

Read More »

Konflikti azero-armen mund të përfshijë Rusinë e Turqinë

Janë përshkallëzuar ashpër luftimet ndërmjet Azerbajxhanit dhe enklavës etnike armene në territorin azer, Nagorno-Karabah, duke lënë së paku 29 persona të vrarë në ditën e dytë të luftimeve në Kaukazin Jugor. Të dyja palët kanë sulmuar njëratjetrën me raketa dhe me artileri në shpërthimet më të fuqishme që kanë përshkuar …

Read More »