Home / Tag Archives: Trump

Tag Archives: Trump

Sulmet në Kapitol, hapet gjyqi kundër Trump

Senati amerikan hodhi poshtë të martën një përpjekje të republikanëve për të ndalur gjyqin e pritshëm ndaj ish-presidentit Donald Trump. Ish-presidenti akuzohet për nxitje dhune lidhur me trazirat e përgjakshm në Kapitol më 6 janar. Në qendër të rezistencës ishte Senatori republikan, Rand Paul, i cili kërkoi hedhjen në votë …

Read More »

Biden rrëzon një tjetër vendim të Trump: Transgjinorët lejohen në…

Presidenti amerikan Joe Biden ka firmosur dekretin për të lejuar transigjinorët që futen në ushtrinë amerikane. Në praninë e sekretarit të Mbrojtjes, sipas mediave ndërkombëtare, Biden ka firmosur vendimin duke rrëzuar urdhrin e Trump që e përjashtonte transgjinorët në ushtrinë e SHBA-ve si dhe në misionet amerikane. “Presidenti Biden beson …

Read More »

Ish-presidenti Trump kërcënohet nga…

Në llogarinë e Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim që duket se është një lloj kërcënimi për ish-presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, transmeton BBC. Postimi përmban një fotografi të një njeriu që i ngjan ish-presidentit amerikan, duke luajtur golf dhe hija mbi të …

Read More »

Pas largimit të Trump, jep dorëheqjen drejtoresha e CIA-s

Drejtoresha e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA), Gina Haspel, në ditën e fundit të presidencës së Donald Trump njoftoi largimin nga detyra e saj. Në një postim në llogarinë zyrtare në Twitter të CIA-s, Haspel, falënderohet për shërbimin 36 vjeçar ndaj popullit amerikan. Ndërkohë edhe në një deklaratë shtuar postimit, …

Read More »