Home / Tag Archives: studim

Tag Archives: studim

Studimi shokues për efektet e sëmundjes

Një e treta e pacientëve që shërohen nga koronavirusi kthehen në spital brenda pesë muajsh. Ndërsa, një në tetë pacientë që e kanë kaluar koronavirusin ndahen nga jeta 140 ditë pas sëmundjes. Në këto përfundime ka dalë një studim i realizuar nga Universiteti i Leicester-it, shkruan abcnews. Ekspertët po studiojnë efektet …

Read More »

Ekspertët paralajmërojnë rrezikun: Të shëruarit nga Covid-19, të shmangin marrëdhëniet seksuale për 30 ditë

Njerëzit që janë shëruar nga koronavirusi duhet të shmangin seksin minimalisht për 30 ditë, pasi rrezikojne të infektohen sërish. Veerawat Manosutthi, një ekspert mjekësie në Departamentin e Kontrollit të Sëmundjeve Tailandeze, ka këshilluar që pacientët të shmangin seksin, madje dhe puthjet. ”Ata që besojnë se janë të shëruar nga virusi …

Read More »

Profesori i njohur italian: Ata që e kanë kaluar koronavirusin zhvillojnë antitrupa, janë imun

Roberto Burioni, një mjek italian njëkohësisht profesor i Mikrobiologjisë dhe Virologjisë në Universitetin Vita-Salute San Raffaele, Milano, ka konfirmuar lajmin se ata që shërohen nga Covis-19, zhvillojnë antitrupa. Ky është një lajm mjaft pozitiv, sidomos për analizat serologjike. “Megjithëse në sasi të ndryshme, pacientët e kuruar nga Covid-19 prodhojnë antitrupa …

Read More »

E frikshme/ Ja si përhapet virusi në avion, nëse dikush i prekur nga Covid-19 kollitet(VIDEO)

Një video ilustruese e krijuar nga Universiteti Purdue, Indiana, tregon sesi patogjenët e koronavirusit udhëtojnë shumë më larg nga sa mendohet, dhe saktësisht se si kollitja në aeroplan mund të përhapë koronavirusin vdekjeprurës përmes një kabine. Ajo tregon sesi pikat e pështymës nga kollitja shkaktojnë një grumbull fillestar të mikrobeve, …

Read More »

Studiuesi izraelit: Pas 70 ditësh virusi do të zhduket vetë. Izolimi nuk është “arma” e duhur për të luftuar Covid-19

“Fundi i rritjes eksponenciale, rënia e përhapjes së koronavirusit”, është titulli i shkrimit që ka botuar në gazetën “Times of Israel” studiuesi Isaac Ben Israel. Ai i mëshon idesë se pavaraësisht politikave dhe masave izoluese që ka marrë cdo vend, kudo është vënë re një tendencë e ngjashme e sëmundjes: …

Read More »