Home / Tag Archives: SHBA

Tag Archives: SHBA

SHBA: KUR LIDERI GABON

Sulmi ndaj ‘Capitol Hill-it’ duket se e bën konkrete hipotezën, cituar nga shumë komentatorë amerikanë, të ringjalljes së Luftës Civile që gjakosi vendin njëqind e pesëdhjetë vjet më parë, duke vendosur Veriun e Abraham Lincoln-it liberal kundër Jugut të skllavopronarëve konfederalë. Pas demonstratave paqësore të lëvizjes ‘Black Lives Matter’, e …

Read More »

Julian Assange nuk ekstradohet në SHBA

Themeluesi i platformës Wikileaks, Julian Assange nuk do të esktradohet në SHBA. Ky ishte vendimi i gjykatës së Londrës të hënën. Assange kërcënohet nga 175 vite burg në SHBA. Me brohorima dhe entuziazëm e pritën përkrahësit e themeluesit të platformës Wikileaks, Julian Assange vendimin e gjykatës së Londrës. Të hënën …

Read More »

Një dokumentar shpjegon punën e infermierëve në urgjencë

Një dokumentar i ri i quajtur “Në rast emergjence” është produkt i 7 viteve të intervistimit, fotografimit dhe filmimit të infermierëve në të gjithë Amerikën. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Karina Bafradzhian, filmi trajton sfidat e punonjësve të kujdesit shëndetësor në Amerikë. Cathlyn Robinson është një nga infermieret …

Read More »

SHBA dhuron pajisje mbrojtëse anti COVID për Drejtorinë e Burgjeve, i dorëzon vetë ambasadorja

SHBA i kanë dhuruar sot Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve në Tiranë pajisje personale mbrojtëse kundër COVID, si maska dhe dezifektant duarsh. Në dorëzimin e pajisjeve ka qenë vetë ambasadorja Yuri Kim. “Shtetet e Bashkuara me kënaqësi ofrojnë ndihmë për të mbajtur sistemin penitenciar shqiptar të sigurt gjatë kësaj kohe …

Read More »