Home / Tag Archives: Rusi

Tag Archives: Rusi

Tragjike/ Rrëzohet aeroplani në Rusi, ka viktima

Një aeroplan tip L-410 është rrëzuar disa minuta pas ngritjes nga aeroporti Tanay në rrethin Kemerovo në Rusi. Për pasojë, nëntë persona kanë humbur jetën, ndërsa 15 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Në bordin e aeroplanit ndodheshin 24 persona, dy pilotët dhe parashutistë. Aeroplani u ngrit nga aeroporti, por …

Read More »

Rusia dhe Ukraina në prag lufte!

Vladimir Putin mund të ketë urdhëruar deri në gjysmë milioni trupa në kufirin ukrainas ndërsa frika rreth një lufte të mundshme në Evropë po rritet. Siç shkruan Mirror,  një analist veteran paralajmëroi se vendi është në “pragun e luftës” falë “mobilizimit total” në një nivel që nuk është parë për gati …

Read More »

Opozitarizmi po merr fuqi në Rusi

Nga Sebastian ZONJA- Bashkëopozitarët e Alexei Navalnyt në Rusi, i cili përballet me akuza që rrezikon disa vite burg, po bëjnë thirrje për protesta të tjera fundjavën e ardhshme, për të kërkuar lirimin e tij. Në demonstratën e fundit morën pjesë dhjetëra mijëra qytetarë, me një organizim spontan thuajse në …

Read More »

Konflikti azero-armen mund të përfshijë Rusinë e Turqinë

Janë përshkallëzuar ashpër luftimet ndërmjet Azerbajxhanit dhe enklavës etnike armene në territorin azer, Nagorno-Karabah, duke lënë së paku 29 persona të vrarë në ditën e dytë të luftimeve në Kaukazin Jugor. Të dyja palët kanë sulmuar njëratjetrën me raketa dhe me artileri në shpërthimet më të fuqishme që kanë përshkuar …

Read More »

Tensioni në Mesdheun Lindor/ Rusia hyn në “lojë”, e paqartë në anën e cilës palë qëndron

Qiproja po kthehet sërish në shkak grindjesh në Mesdheun Lindor, duke vënë përballë këtë radhë Rusinë me Turqinë. Flota ruse ka parashikuar stërvitje ushtarake në hapësirën qipriote në kohën kur Ankaraja dhe Athina ende nuk po zgjidhin konfliktin për territore detare. Rusia, një nga superfuqitë ushtarake të botës, mund të …

Read More »