Home / Tag Archives: OBSH

Tag Archives: OBSH

Hapja e shkollave në shtator pa vënë nën kontroll koronavirusin është rruga drejt katastrofës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bën thirrje shteteve që të vazhdojnë zbatimin e masave kufizuese me qëllim të luftimit të koronavirusit, ka thënë drejtori i përgjithshëm i kësaj Organizate, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Sipas tij, heqja e masave kufizuese pa pasur nën kontroll virusin, mund të jetë “recetë për katastrofë”. …

Read More »

“Koha për përgatitje, jo festime”/ Paralajmërimi i fort i OBSH-së: Europa do të goditet nga një valë e dytë e Covid-19

Drejtori për rajonin evropian i OBSH-së, Dr Hans Kluge, këshilloi vendet që po fillojnë të lehtësojnë masa kufizuese, që të bëjnë kujdes, pasi tani është “koha për përgatitje, jo festime”. “Vendet evropiane duhet të kujdesen për një valë të dytë vdekjeprurëse të infeksionit nga koronavirusi sepse pandemia nuk ka mbaruar”, …

Read More »

Deklarata “tronditëse” e shkencëtares kryesore të OBSH: Covid-19 do të vihet nën kontroll pas 4-5 vitesh

Mund të duhen 4-5 vite përpara se pandemia Covid-19 të vihet nën kontroll. Kështu shprehet Soumya Swaminathan, kreu i shkencëtarëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në një konferencë digjitale të organizuar nga “Financial Times”, Swaminathan deklaroi: “Do të thoja që mund të vihet nën kontroll për 4-5 vite. Faktorë thelbësorë …

Read More »

“Jeni katastrofë”/ Trump akuza të forta për OBSH: Keni bashkëpunuar me Kinën për të “mbuluar” të vërtetën për koronavirusin

Donald Trump dyfishoi sulmet e tij ndaj Organizatës Botërore të Shëndetit mbrëmë dhe e quajti trajtimin e saj të pandemisë një ‘katastrofë’. Ai tha se Shtetet e Bashkuara kishin hedhur para në OBSH, dhe justifikoi vendimin e tij për të shkurtuar fondet e saj. Trump bëri vlerësimin e tij të …

Read More »

Kina “molla e sherrit” mes SHBA dhe OBSH/ Kjo e fundit i përgjigjet Trump: Koronavirusi është me origjinë natyrore

Drejtori ekzekutiv i Programit të Emergjencave Shëndetësore pranë Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Mike Ryan, përgënjeshtroi pretendimin e presidentit amerikan Donald Trump se koronavirusi ka dalë nga një laborator në Wuhan të Kinës. Ndërkohë, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në qendrën e OBSH-së në Gjenevë të Zvicrës, …

Read More »

Izolimi nuk është “arma” e duhur! OBSH del me një deklaratë “ndryshe”:Ndiqni shembullin e Suedisë për t’u kthyer në normalitet

Suedia është ndër të vetmet vende, që nuk u izolua. Baret, restorantet, apo parqet kanë qenë të hapura përgjatë gjithë pandemisë. Në Suedi ka më shumë se 21 mijë raste të konfirmuara me Covid-19 dhe mbi 2500 viktima. Për herë të parë Organizata Botërore e Shëndetit, ka folur në lidhje …

Read More »

Paralajmërimi i rradhës i kreut të OBSH: “Fundi i pandemisë është ende larg…”

Pandemia e koronavirusit nuk ka mbaruar. Kështu deklaroi drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Do të duhet kohë që pandemia të përfundojë, dhe kjo kohë është disi e largët”, tha ai në një konferencë për shtyp. Ai tha se OBSH vazhdon të shqetësohet për tendencat në …

Read More »