Home / Tag Archives: Meta

Tag Archives: Meta

“Drejt një katastrofe …”/ Situata e rënduar nga Covid-19, Meta publikon letrën për Manastirliun

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër Ramës, Manastirliut dhe Ruçit lidhur me situatën e përkeqësuar nga Covid-19.     Meta shkruan se situata po shkon drejt një katastrofe dhe duhet parandaluar në kohë, teksa shtron edhe disa pyetje kryeministrisë, Kuvendit dhe Ministrisë së Shëndetësisë lidhur me situatën dhe …

Read More »

“Askush nuk është mbi Parlamentin”/ Rama i përgjigjet Metës: Kodi Zgjedhor do votohet me pikë dhe presje

Kodi i ri Zgjedhor duket sa ka rikthyer edhe një herë përplasjet mes kryeministri Edi Rama dhe presidentit Ilir Meta. Gjatë një prononcimi për mediat pas mbledhjes me shtabin, Rama iu përgjigj Metës, i cili ktheu për rishqyrtim dekrëetin për Kodin Zgjedhor Sipas shefit të qeverisë, askush nuk mund të …

Read More »

Meta denoncon Ramën për pagat: “Shqiptarët meritojnë transparencë, jo mashtrim elektoral për pagat!”

Presidenti i Republikes Ilir Meta në një status në “Facebook” hedh kritika dhe denoncim kundër kryeministrit Edi Rama për mosrritjen e pagave në vend prej vitesh. Presidenti shkruan: Pyetjes a janë rritur pagat, Kryeministri i përgjigjet me një krahasim të fondit të pagave, që në fillim të vitit 2021 krahasuar …

Read More »

Meta mesazh rinisë shqiptare: Mos u dorëzoni nga vështirësitë e kohës! Këto troje janë mbrojtur me gjakun e heronjve

  Presidenti Ilir Meta i dërgoi një mesazh rinisë shqiptare, duke i kërkuar të mos dorëzohet në kohë të vështira, por të qëndrojë në lartësitë e detyrave të historisë. “Epopeja e kodrës së kuqe ishte një legjendë patriotizmi dhe trimërie, zgjoi aspiratën për liri dhe shtoi urrejtjen ndaj armikut. Nën …

Read More »

Meta: Planifikime të çmendura për kapje votash kanë nisur, përshkallëzimi i krizës politike bëhet edhe më kërcënues

Presidenti Ilir Meta ka ngritur në fokus shqetësimin në lidhje me situatën ekonomike në vend, që sipas tij po shënon një regres të pandalshëm. Përmes një postimi në ‘Facebook’, kreu i shtetit thekson se kjo situatë është për shkak të planifikimeve për të kapur vota me anë të presioneve. Teksa …

Read More »

‘Ligjet’ rrëzojnë dekretin e Metës për kthimin e ligjit ‘’Për pronat e paluajtshme të shtetit’’, vetëm një deputet votoi pro

Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar dekretin e Metës për kthim të ligjit për ‘’Pronat e paluajtshme të shtetit’’. Meta e ka kthyer këtë ligj që në gusht, teksa paralajmëroi ditë më parë Kuvendin të reflektojë për këtë ligj dhe ta rishikojë. Ndërkohë në Komisionin e Ligjeve të gjithë kanë votuar …

Read More »