Home / Tag Archives: kpk

Tag Archives: kpk

Balla mbledh kryesinë e PS/ Vettingu të vijojë në KPK dhe KPA

Partia Socialiste ka mbledhur sot kryesinë e Grupit Parlamentar. Mësohet se gjatë mbledhjes është disktuar mbi ndryshimet Kushtetuese si edhe vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve. “Të fillojë puna për ndryshimet kushtetuese për zgjatjen e procesit të Vettingut”, mësohet të ketë thënë Balla. Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla …

Read More »

KPK jep vendimin për gjyqtarin e Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka mbajtur sot seancën e rradhës për objektin e shqyrtimit, gjyqtarin pranë Gjykatës së Rrethit gjyqësor Tiranë, Kreshnik Omari. Procesi i vetingut për Omarin u krye nga trupi gjykues i KPK i kyesuar nga Olsi Komici, me relatore Valbona Shanxhaktarin dhe anëtare Xhensila Pinen. Komisioni …

Read More »

I dolën probleme me pasurinë, KPK konfirmon në detyrë prokuroren e Tiranës, ajo shpërthen në lot pas senacës

KPK ka konfirmuar në detyrë prokuroren e Prokurorisë së Tiranës, Lindita Ziguri, ndonëse u hasën disa pasaktësi me deklarimin e pasurisë së saj. Pas seancës prokurorja nuk i përmbajti lotët ndërsa për gjyqtaren e apelit Tiranë, Elbana Lluri KPK shtyu vendimin për një moment tjetër pasi do të verifikohet edhe …

Read More »

KPK konfirmon në detyrë gjyqtarin e Vlorës, Florian Kalaja

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë Florjan Kalajën, gjyqtar në Gjykatën Vlorë, aktualisht i delegeruar në Apelin Durrës. Hetimi administrativ për Selimin është përfunduar në të tri kriteret: deklarimit të pasurisë, pastërtisë së figurës dhe profesionalizmit. Trupa gjyqësore që kryen procesin e vettingut përbëhet nga Olsi Komici, …

Read More »

Ndërpritet Vettingu/ Një anëtar i KPK pozitiv me Covid-19, 11 të tjerët presin përgjigjet e tamponit

Një nga anëtarët e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ka rezultuar pozitivme koronavirus. Tamponit iu janë nënshtruar dhe 11 komisionerë të tjerë të këtij institucioni për të parë nëse do jenë infektuar apo jo. Teksa janë në pritje të përgjigjes, mësohet se puna për Vettingun është pezulluar deri në një …

Read More »