Home / Tag Archives: koronavirusi

Tag Archives: koronavirusi

11 shtetet ku koronavirusi nuk ka mbërritur ende

Prej fillimit të pandemisë së Covid-19, shkencëtarët, zyrtarët shëndetësorë dhe qeveritë në të gjithë botën i kanë inkurajuar qytetarët të praktikojnë distancimin fizik dhe të shmangin daljet, përveç rasteve kur janë të nevojshme. Sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins, më shumë se 36,4 milionë njerëz janë infektuar …

Read More »

Këmbanë alarmi për të gjithë/ Koronavirusi ka dalë jashtë kontrollit

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të Enjten për “ritme alarmante të transmetimit” të Covid-19 në të gjithë Evropën dhe paralajmëroi vendet kundër shkurtimit të periudhave të karantinës. Drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën Hans Kluge tha se numri i rasteve të koronavirusit të parë në shtator “duhet të shërbejë si …

Read More »

U tha se ishte çelësi kundër virusit/ Trajtimi me plazmë të pacientëve të shëruar nga Covid-19 “dështon”

Një panel i Institutit Kombëtar të Shëndetit të SHBA-ve thotë se nuk ka prova për të mbështetur përdorimin e plazmës rikuperuese për të trajtuar pacientët me coronavirus. Gjithashtu mjekët nuk duhet ta trajtojnë atë si një terapi kryesore derisa të bëhen më shumë studime, raporton CNN. “Ka të dhëna të pamjaftueshme …

Read More »

Hapja e shkollave në shtator pa vënë nën kontroll koronavirusin është rruga drejt katastrofës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bën thirrje shteteve që të vazhdojnë zbatimin e masave kufizuese me qëllim të luftimit të koronavirusit, ka thënë drejtori i përgjithshëm i kësaj Organizate, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Sipas tij, heqja e masave kufizuese pa pasur nën kontroll virusin, mund të jetë “recetë për katastrofë”. …

Read More »

I quajti qeniet njerëzore derra dhe skllevër, deputetja italiane trondit parlamentin me deklaratën e saj

Më 14 Maj 2020, deputetja Sara Cunial , e njohur më parë si “Lëvizja 5-yje” por tashmë No-Vax,  e cila i përcaktonte vaksinimet me termin “genocid”, foli në Dhomën e Deputetëve me një fjalim polemik, plot me teori të shumta konspirative për koronavirusin (dhe jo vetëm kaq). Ndërhyrja e eurodeputetes fillon …

Read More »