Home / Tag Archives: Kina

Tag Archives: Kina

Europa, një rëndësi parësore për Kinën

Nga Aleksandër Çipa/ Vizita e sapo-përmbyllur në Europë e Wang Yi, Ministrit të Jashtëm kinez dhe njëherazi anëtar i Këshillit për çështjet kombëtare, është mjaft e rëndësishme dhe konseguente për marrëdhëniet e Bashkimit Europian me Kinën. Turi i ministrit kinez synonte diskutimin e një sërë çështjesh që varionin nga marrëdhëniet …

Read More »

Kina “molla e sherrit” mes SHBA dhe OBSH/ Kjo e fundit i përgjigjet Trump: Koronavirusi është me origjinë natyrore

Drejtori ekzekutiv i Programit të Emergjencave Shëndetësore pranë Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Mike Ryan, përgënjeshtroi pretendimin e presidentit amerikan Donald Trump se koronavirusi ka dalë nga një laborator në Wuhan të Kinës. Ndërkohë, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në qendrën e OBSH-së në Gjenevë të Zvicrës, …

Read More »

Pamje shqetësuese/ Kina “pushtohet” nga turistët/ Rreth 30 mijë persona vizitojnë parqet kombëtare

Pandemia e koronavirusit që tani ka përfshirë gjithë planetin, e ka origjinën në qytetin e Wuhan në fund të vitit 2019, por tani vendi po lehtëson bllokimin dhe gati 70 përqind e zonave të tij të regjistruara, janë të hapura, njoftoi Administrata Kombëtare e Turizmit e Kinës. Fotografitë tregojnë gati …

Read More »

Rreth 3.3 milionë raste në të gjithë botën/ Kina epiqendra e virusit 1 të infektuar/ SHBA shënon 1884 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara pozitivë me koronavirusi në gjithë botën është rreth 3.3 milionë, kurse numri i përgjithshëm i viktimave është në pragun e 240 mijë. Raportohet se në SHBA në 24 orët e fundit u regjistruan 1883 vdekje nga infeksioni i Covid. Në total janë 64 …

Read More »