Home / Tag Archives: Itali

Tag Archives: Itali

Italia e lë Shqipërinë në listën D për masat anti Covid, Ministria: Ja rregullat e udhëtimit për shqiptarët

Ministria për Evropën dhe Punë e Jashtme njofton se në bazë të Dekretit më të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë në Itali, Shqipëria vazhdon të mbetet në vendet e listës D https://bit.ly/3mM8wEY Duke nisur nga data gusht deri në tetor 2021, çdo qytetar që udhëton drejt Italisë duhet të paraqesë: …

Read More »

Nga formulari PLF tek karantina, rregullat e reja që duhet të dini për të udhëtuar drejt Italisë

Duke nisur që nga dita e sotme qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë drejt Italisë, bazuar mbi rregullat e reja, të përshkruara në udhëzimin e fundit të ministrisë  së Shëndetësisë italiane. Ministria e Jashtme në Shqipëri nënvizon se qytetarët shqiptarë në territorin italian do të duhet të deklarojnë vetëizolim prej 5 …

Read More »

I gjetën 5 kg kokainë në makinë, arrestohet 32-vjeçari shqiptar në Itali

Karabinierët italianë kanë vendosur në pranga një 32-vjeçar shqiptar, pasi është konstatuar duke lëvizur me 5 kilogramë kokainë në makinë. Shqiptari, me vendbanim në Torino, është ndaluar për kontroll në afërsi të zonës së quajtur Corso Moncalieri. Policia fillimisht e kishte ndaluar atë për një kontroll rutinë, por sjellja nervoze e …

Read More »

Nis trajnimi në Itali për 27 hetuesit e BKH

27 hetuesit e Byrosë Kombëtare të Hetimit kanë nisur sot trajtimin njëjavor në Itali. Në nisje të trajnimit kanë qenë të pranishëm prefekti Vittorio Rizzi, zëvendësshefi i policisë italiane, drejtori i Policisë Kriminale, dhe drejtori i Përgjithshëm i Sigurisë Publike. Ndërsa nga Shqipëria kanë marrë pjesë kreu i SPAK, Arben …

Read More »