Home / Tag Archives: Greqi

Tag Archives: Greqi

Greqi/ Shembet kampi famëkeq

Një ditë më parë, qeveria greke urdhëroi prishjen e një prej kampeve më të populluara në vend. Mediat vendase shkruajnë se kampi pranë qytetit Vathi të Samos krahasohej për kushtet e jetesës me kampin famëkeq të ishullit të Lesvos i quajtur edhe si “Ferri Europës”. Tashmë i shkatërruar, kampi u …

Read More »

Greqi, dyshohet se është vrarë ish- zyrtari Izraelit

Viktimat nga aksidenti tragjik që ndodhi dje në Greqi, janë Haim Geron me bashkëshorten e tij Esti. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se ish- zyrtari i rëndësishëm në Ministrinë e Telekomunikacionit të qeverisë së Netanyahut, ishte dëshmitar në gjyqin ndaj kryeminsitrit kur u gjykua për korrupsion. Pikërisht ky detaj ka nisur një …

Read More »

Pas pezullimit të 6 mijë punonjësve të spitaleve, Greqia merr një tjetër vendim i ashpër

Greqia vazhdon të ashpërsojë masat anti-covid, vendimi më i fundit vjen pas mbledhjes së posaçme të institucioneve që merren me politikat e shëndetit publik, ku të pranishëm ishin edhe ministri i Shëndetësisë dhe kryeministri grek Mitsotakis. Greqia vendosur që të vaksinojë edhe fëmijët nga mosha 12 deri në 17 vjeç kundër …

Read More »