Home / Tag Archives: Greqi

Tag Archives: Greqi

Vala e COVID-19/ Nga mbajtja e maskës, deri tek qarkullimi me orar, Greqia po shkon drejt mbylljes së dytë

Nga sot, në Greqi hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese për zonat “portokalli” dhe “të kuqe”. Masat e “shansit të fundit”, siç karakterizohen nga një pjesë e komunitetit shkencor, vijnë pas përhapjes së shpejtë të virusit në pjesë të ndryshme të Greqisë dhe shqetësimit të fortë të ekspertëve për …

Read More »

Krim pasioni! Vrau ish-të dashurën dhe bashkëshortin e saj në Greqi, autori fshihet në Shqipëri

Ngjarja makabre në Greqi vazhdon të mbetet pa një autor përpara drejtësisë. 45-vjeçarja dhe partneri i saj farmacist u gjetën të vrarë brenda shtëpisë së gruas në Loutraki të dielën e kaluar. Sipas informacioneve, shqiptari ish-partneri i 45-vjeçares Fotini-Svitlana u kontrollua rastësisht nga policia në Agrinio ku ishte me automjetin …

Read More »

EMRI/ U arrestua dje në Greqi, ja kush është 50-vjeçari që do ektradohet në Shqipëri, 22 vite më parë në Kombinat vrau…

Kryhet ekstradimi i shqiptarit të kërkuar ndërkombëtarisht për vrasje nga Shqipëria që dje u arrestua në Greqi. Falë shkëmbimit të informacionit, lokalizohet dhe vihet në pranga në Lamia, Greqi, një i kërkuar për vrasje në Shqipëri. Në kuadër të bashkëpunimit mes Zyrës Qendrore Kombëtare Interpol Tirana dhe Interpol Athinës, pas …

Read More »

NATO: Merr fund mosmarrëveshja detare Turqi-Greqi

Greqia dhe Turqia kanë krijuar një mekanizëm dypalësh ushtarak pas një serie bisedimesh teknike në Bruksel, njoftoi NATO. “Mekanizmi është krijuar për të zvogëluar rrezikun e incidenteve dhe incidenteve në Mesdheun Lindor. Ai përfshin krijimin e një linje direkte komunikimi midis Greqisë dhe Turqisë, për të lehtësuar konfliktet në det …

Read More »

Të dhena se sa grekë ka në shqipëri.Përmbysen pretendimet e rreme të Greqisë

Nga Eduard Zaloshnja- Gjatë një interviste në televizionin grek MEGA TV, Kryeministri Rama përmendi faktin se “kemi edhe grekë që jetojnë në vendin tonë, shumë vite tani”. Gazetari Giannis Moutsos ndërhyri: “Ka pretendime … se nuk u lejohet të vetë-identifikohen”. Për të saktësuar dy thëniet e mësipërme na vjen në …

Read More »

PAMJE SHOKUESE PAS CIKLONIT “LANOS” NË GREQI/ Shihni si dhjetëra makina fundosen mes gurëve e baltës (FOTOT)

Imazhet që tregojnë skena gati apokaliptike vijnë nga Assos, në në ishullin Kefalonia të Greqisë. Një masiv i tërë me gurë dhe baltë ka mbuluar makinat në rrugë si pasojë e vërshimit të përrenjve. Pamjet tronditëse, siç shkruajnë mediat greke vijnë si pasojë e motit të keq, me erëra të …

Read More »