Home / Tag Archives: Gjermani

Tag Archives: Gjermani

Gjest i mrekullueshëm/ Gjermania kthen kishat në “xhami” për besimtarët që nuk kanë ku të falen(FOTO)

Një kishë në Berlin është duke mirëpritur myslimanë, që nuk janë në gjendje të shkojnë në xhami për Lutjet e së Premtes, pas udhëzimeve për distancim fizik, ka raportuar agjencia e lajmeve, Reuters. Xhamia Dar Assalam në Neukolln zakonisht mirëpret qindra myslimanë për shërbimet e së premtes. Mirëpo tani mund …

Read More »

“Lajm i keq” për Shqipërinë/ Gjermania hap kufijtë me vendet fqinje por shtyn hapjen me vendet e Ballkanit Perendimor

Ndalesat për udhëtime të paarsyetuara nga vendet e treta, ku hyn edhe Ballkani Perëndimor, zgjaten deri më 15 qershor. Gjermania ka vendosur të hapë gradualisht kufijtë me disa nga vendet fqinje, raporton DW Me Luksemburgun kufiri do të hapet qysh të shtunën, po ashtu pritet që së shpejti të ketë …

Read More »

Njihuni me zgjidhjen unike të Gjermanisë, në vend të maskave të bezdisshme do përdorin “sfera”

Teksa të gjitha vendet janë duke diskutuar hapjen e lëvizjes ato janë të shoqëruara gjithmonë edhe me masa të shtuara të mbrojtjes. Nuk janë të paktë ata që i konsiderojnë maskat si mjaft të bezdisshme ndaj 2 shpikës gjermanë nga Berlini kanë gjetur një mënyrë origjinale për t’i zëvendësuar. E …

Read More »

(VIDEO)Gjermania dhe SHBA bashkojnë forcat/Nis testimi i vaksinës anti Covid-19/ Ja kur do të jetë gati

Një tjetër provë shpresë-dhënëse ka filluar për një vaksinë kundër koronavirusit. Një bashkëpunim mes dy kompanish — njëra amerikane dhe tjetra gjermane filloi javën a kaluar në Shtetet e Bashkuara. Disa pjesëmarrës janë studentë të mjekësisë. Në mbarë botën disa prova janë në proces e sipër për të gjetur një …

Read More »

Gjermania bën hapa mbrapa/ Me rritjen e rasteve të reja rikthehen masat e rrepta të izolimit

Gjermania ka lehtësuar masat këto ditë, pas pretendimit se pandemia ishte nën kontroll. Megjithatë, disa qytete, kanë tërhequr mbrapsh këto lehtësime. Duke parë një rritje të papritur të rasteve të reja, disa qytete gjermane kanë rikthyer masat e rrepta të izolimit. Ndërkohë që qytetarët po shpresonin t’i riktheheshin normalitetit, në …

Read More »

Flet mjeku shqiptar: Gjermania po e menaxhon ndryshe situatën e Covid-19, nuk janë marrë masa kaq të forta

Lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi ka folur edhe mjeku shqiptar, Klodjan Turja nga Gjermania. Gjatë fjalës së tij, ai ka thënë se në Gjermani nuk janë marrë masa drastike, për të menaxhuar situatën e krijuar nga koronavirusi. Mjeku shqiptar ka thënë më tej për ‘abc news’: Gjatë gjithë …

Read More »

Ekspertët paralajmërojnë: Ekonomia gjermane drejt recensionit, më e thella që nga Lufta e Dytë Botërore

Pandemia e koronavirusit do të çojë ekonominë e Gjermanisë në recesionin e saj më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore, tha Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier ndërsa qeveria hodhi poshtë parashikimin e rritjes ekonomike për këtë vit. “Ne po përballemi me sfida të mëdha, si në aspektin ekonomik, …

Read More »