Home / Tag Archives: europa

Tag Archives: europa

Përplasja me Rusinë, Biden: Ukraina gëzon mbështetjen e patundur të Amerikës

Presidenti Joe Biden i ofoi Ukrainës mbështetjen e patundur të Amerikës në këtë periudhë të shkallëzimit të tensioneve mes Ukrainës dhe Rusisë në vijën kufitare. Presidenti amerikan e shfrytëzoi telefonatën e parë me Presidentin e Ukrainës, Volodimir Zelenski të premten për të diskutuar situatën në rajonin e Donbasit. Ukraina, vendet …

Read More »

Evropën e pret dimër i vështirë pandemie

Gjashtë muaj “të vështirë” po vijnë për Evropën, që është përsëri epiqendra e pandemisë së koronavirusit, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Hans Kluge, drejtor i OBSH-së në Evropë, ka thënë se kontinenti ka regjistruar më shumë se 29 mijë vdekje të reja javën e kaluar nga Covid-19. Sidoqoftë, …

Read More »

Evropa përballë valës së dytë të Coronës

Duke pasur parasysh numrin në rritje të infeksioneve të reja gjithnjë e më shumë shtete evropiane po marrin masa më të forta për të penguar pandeminë. Një prej vendeve rrezikon të vendosë sërish kufizime të përgjithshme. Në Irlandë jeta publike mund të vendoset sërish nën kufizimet totale. Sipas një njoftimi …

Read More »

Europa, një rëndësi parësore për Kinën

Nga Aleksandër Çipa/ Vizita e sapo-përmbyllur në Europë e Wang Yi, Ministrit të Jashtëm kinez dhe njëherazi anëtar i Këshillit për çështjet kombëtare, është mjaft e rëndësishme dhe konseguente për marrëdhëniet e Bashkimit Europian me Kinën. Turi i ministrit kinez synonte diskutimin e një sërë çështjesh që varionin nga marrëdhëniet …

Read More »