Home / Tag Archives: Enver Robelli

Tag Archives: Enver Robelli

Paradokse zvicerane!

Nga Enver ROBELLI- Deri në vitin 1971 shumica e burrave zviceranë thoshin: gruaja e ka vendin në kuzhinë. Dhe në bahçe, eventualisht… Andaj deri më 1971 gratë zvicerane nuk kishin të drejtën e votës. Në disa vende të Europës veriore gratë fituan të drejtën e votës në dekadën e parë …

Read More »

Kush refuzon të vaksinohet në Zvicër, nuk duhet të lejohet të udhëtojë në Kosovë gjatë pushimeve verore

Nga Enver ROBELLI- Në numrin e djeshëm të gazetës “Tages Anzeiger” mikrobiologia shqiptare nga Zürichu Fatime Imeri ankohet mbi numrin e ulët të shqiptarëve të Zvicrës të cilët interesohen të marrin vaksinën kundër koronës. Në tavolinën e saj të punës çdo ditë përfundojnë dhjetëra mostra të personave të mbrojtur nga …

Read More »

Për Selajdin Gashin

Nga Enver ROBELLI- Pandemia e ka nxjerrë nga binarët jetën sociale. Se çka domethënë kjo, e vërejta sërish këtë javë kur mora pjesë në një ceremoni virtuale përkujtimore për shkrimtarin, gjermanologun dhe aktivistin politik shqiptar në Gjermani, Selajdin Gashin. E kujtuam këtë njeri përmes Zoomit. Folën për të miq të …

Read More »

Humbësit e ditës

Enver Robelli Humbesit e dites: Hizbollahu dhe Huawei. Fitues: Izraeli (dy ambasada ne Jerusalem nga dy shtete qe duan te hyjne ne BE dhe me kete premtim dalin hapur kunder BE-se). Fitues edhe Vuçiqi: edhe nje hap me thelle ne Kosove, dalje ne Adriatikun shqiptar, nderkohe qe Beogradi po punon …

Read More »

Marrëzitë gjuhësore-politike të Vetëvendosjes!

Nga Enver ROBELLI Vetëvendosja paska shkruar: “…situata politike (në Ballkan) ngjan më shumë si ajo në prag të Luftës së Parë Ballkanike sesa si ajo pas Paqes së Shën Stefanit”. Krahasimet historike janë shpeshherë të paqëndrueshme. Kjo deklaratë e VV-së është edhe një shembull që tregon se kjo parti ka …

Read More »