Home / Tag Archives: Ekonomi

Tag Archives: Ekonomi

Dy amerikanë fitues të çmimit Nobel për ekonomi

Amerikanët Paul R. Milgrom dhe Robert B. Wilson u shpallën fitues të çmimit Nobel në ekonomi për “përmirësimet në teorinë e ankandit dhe shpikje të formateve të reja të ankandit”. Fituesit u shpallën të hënën në Stokholm nga Goran Hansson, sekretari i përgjithshëm i Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave. Çmimi …

Read More »

Analiza/ Shqipëria në vend të fundit/ Krahasuar me vendet e rajonit,më pak mbështjetje qeveritare për bizneset

Dhoma e Tregtisë së Maqedonisë në një analizë që ka bërë për pasojat e Covid-19 në ekonomi ka krahasuar ndër të tjera të dhënat e numrit të të papunëve që ka shkaktuar kjo krizë e paprecedentë. Numri i vendeve të punës së humbura në Serbi e Maqedoni është rreth 10 …

Read More »

Ilir Meta ngre alarmin: “1 Maji e gjen Shqipërinë me nivelin më të ulët të pagës. Gjendja e rëndë ekonomike s’jep shpresë…”

“Edhe 1 Maji i këtij viti, Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, e gjen Shqipërinë me nivelin më të ulët të pagës në rajon dhe në Europë sipas institucioneve financiare ndërkombëtare”. Kështu e nis reagimin e tij Presidenti Ilir Meta lidhur me Ditën Ndërkombëtare e Punëtorëve, i cili më tej ngre alarmin …

Read More »

Ekspertët paralajmërojnë: Ekonomia gjermane drejt recensionit, më e thella që nga Lufta e Dytë Botërore

Pandemia e koronavirusit do të çojë ekonominë e Gjermanisë në recesionin e saj më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore, tha Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier ndërsa qeveria hodhi poshtë parashikimin e rritjes ekonomike për këtë vit. “Ne po përballemi me sfida të mëdha, si në aspektin ekonomik, …

Read More »

Alarmi i fortë i Bankës Botërore/Ja arsyeja përse ekonomia shqiptare do të goditet fort nga kriza e koronavirusit

Rajoni i Ballkanit Perëndimor pritet të bjerë në recesion në vitin 2020, ku të gjashtë vendet parashikojnë normë negative të rritjes ekonomike teksa vijojnë përpjekjet për të trajtuar efektet ekonomike të pandemisë së COVID-19. Raporti i Rregullt ekonomik I Bankës Botërore nënvizon se recesioni do të jetë veçanërisht i rëndë …

Read More »