Home / Tag Archives: covid

Tag Archives: covid

STUDIMI/ Duhanpirja ul rrezikun nga koronavirusi

Duhanpirësit kanë 1.5 herë më shumë gjasa për t’u prekur nga forma të rënda të COVID-19. Kështu shprehen ekspertët të Institutit të Shëndetit Publik dhe sipas tyre duhanpirësit janë më të rrezikuar nga koronavirusi i ri (COVID-19) sesa jo duhanpirësit. Ekspertët e Shëndetësisë thonë se pirja e duhanit dëmton funksionin …

Read More »

Ministri gjerman “kundër” masave anti-covid/ Karantina në Europë do të vrasë më shumë njerëz se Covid-19

“Masat anti-koronavirus do të kenë pasoja dukshëm më të rënda sesa vetë sëmundja, veçanërisht në vendet në zhvillim”, paralajmëroi Ministri i Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit të Gjermanisë, Gerd Muller. Paralajmërimi i zymtë u bë nga zyrtari gjerman në një intervistë me të përditshmen Handelsblatt. “Pandemia tashmë ka shkaktuar “një nga …

Read More »

(FOTO) “Isha pranë të bërit banor i një realiteti tjetër”, shkrimtari i njohur shqiptar fiton betejën me Covid-19

Shkrimtari Mark Simoni ka fituar betejën me Covid-19. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Simoni përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ku shkruan se ishin ditët më të vështira të jetës së tij, e se ishte fare pranë vdekjes. Simoni, që ka qëndruar i shtruar në spitalin “Shefqet …

Read More »

Bilanci i 24 orëve të fundit/ Shqipëria nuk gjen qetësi: 4 viktima dhe 167 raste të reja me covid

Në 24 orët e fundit kanë humbur betejën me COVID19 një 59 vjeçar dhe një 78 vjeçar nga Tirana, një 71 vjeçare nga Shkodra dhe një 76 vjeçar nga Lezha. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve. Ju informojmë për situatën epidemiologjike në vend për 24 orët …

Read More »

Saranda e mbijetuar e pushimeve nën COVID

Nga Thoma NIKA Nuk ka asnjë mëdyshje se kjo ishte një verë mbijetese për turizmin e Sarandës. Vera 2020, me asgjë pararendëse nuk ka ngjashmëri dhe as të krahasuar. Ishte (dhe shpre-sojmë të mbetet e vetmja verë atipike), e “plagosur” dhe me shumë të panjohura e me dukuri deri të …

Read More »

SHBA jep lajmin e mirë: Vaksina anti-covid del në nëntor

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftoi zyrtarët e shëndetësisë në të 50 shtetet që të jenë gati për vaksinën në 1 nëntor. Vaksina del kështu vetëm pak përpara zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit. Tre dokumente, të hartuara në datën 27 gusht, përshkruajnë …

Read More »