Home / Tag Archives: Covid-19

Tag Archives: Covid-19

Deklarata shpresëdhënëse e ish- kreut të OBSH-së: Covid-19 do të zhduket vetë, nuk do kemi nevojë për vaksinë

Koronavirusi ka gjunjëzuar botën dhe lufta më e madhe sot është nxjerrja sa më parë në treg e një vaksinë. Mirëpo, çdo ditë ka deklarata dhe informacione të ndryshme në lidhje me këtë virus të panjohur. Së fundmi, ish-drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka deklaruar se nuk ka nevojë …

Read More »

Britania prodhoi vaksinën anti Covid-19 dhe rezultatet janë të shkëlqyera/ Nisin testimet tek njerëzit

Shpresa për një vaksinë ndaj koronavirusit janë ngritur në horizont. Një provë e zhvilluar sot në Britani tregoi shenja premtuese, pasi u testua tek majmunët. Eksperimeni u zhvillua nga Universiteti i Oksfordit, ndërsa vaksina tek majmunët i forcoi atyre sistemin imunitar, pa shkaktuar efekte anësore. Brenda 28 ditësh nga vaksinimi, …

Read More »

Dolën në protestë kundër masave izoluese, procedohen penalisht 7 persona, mes tyre edhe ambientalisti i njohur Sazan Guri

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 3, në përfundim të veprimeve të kryera në lidhje me protestën e paligjshme të zhvilluar në sheshin “Skënderbej”, proceduan penalisht në gjendje të lirë 7 shtetas. Procedimi ndaj tyre nisi pasi në datë 7 maj 2020, rreth orës 11:30, te …

Read More »

Von der Leyen flet për vaksinën e COVID-19: “Duhen mbledhur 7.5 miliardë euro për ta prodhuar…”

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, me profesion mjeke, synon të hënën në konferencën ndërkombëtare të donatorëve të mbledhë 7,5 miliardë euro që vaksina e Coronës të jetë e mundur për të gjithë. Deutsche Welle: Zonja von der Leyen, të hënën Komisioni Europian në një konferencë donatorësh kërkon …

Read More »

Koronavirusi/4 punonjës rezultuan të infektuar, mbyllet fasoneria në Tiranë

Një fasoneri në Tiranë është mbyllur, pasi 4 punonjës kanë rezultuar të prekur me koronavirus gjatë testimeve të kryera së fundmi. Të dhënat u njoftuan nga përfaqësuesja e ISHP-së, Rovena Daja, ndërsa nuk janë dhënë detaje se për çfarë fasonerie bëhet fjalë. Sa persona konfirmohen me COVID-19 në fasoneri në Tiranë …

Read More »