Home / Tag Archives: CIA

Tag Archives: CIA

Pas largimit të Trump, jep dorëheqjen drejtoresha e CIA-s

Drejtoresha e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA), Gina Haspel, në ditën e fundit të presidencës së Donald Trump njoftoi largimin nga detyra e saj. Në një postim në llogarinë zyrtare në Twitter të CIA-s, Haspel, falënderohet për shërbimin 36 vjeçar ndaj popullit amerikan. Ndërkohë edhe në një deklaratë shtuar postimit, …

Read More »

CIA dhe Pastërnaku

Një pako e fshehtë arriti ne komandën e CIA-s në Janar të vitit 1958. Brenda saj kishte dy filma nga inteligjenca Britanike- foto të faqeve të një romani në gjuhën ruse të titulluar ”Doktor Zhivago”. Libri i poetit Boris Pasternak u ndalua të publikohej në Bashkimin Sovjetik. Britanikët sugjeruan që …

Read More »