Home / Tag Archives: Britani

Tag Archives: Britani

Britani, infermierja merr fshehurazi kartën e bankës të pacientes që sapo ndërroi jetë nga COVID

Një infermiere, e cila punonte në një spital COVID, në Britaninë e Madhe, është filmuar duke përdorur llogarinë bankare të një pacienteje, e cili, kishte pak minuta që kishte ndërruar jetë. Infermierja është identifikuar si një 23-vjeçare e quajtur Aesha Basharat dhe dyshohet se kartën, ia mori fshehurazi një gruaje …

Read More »

Britania post-Brexit, një lojtar që mund të ndryshojë balancat në Ballkan

Akri ÇIPA- Në 24 dhjetor u arrit marrëveshja e shumëpërfolur për tregtinë dhe ndërveprimin e ardhshëm ekonomik ndërmjet Bashkimit Europian dhe Mbretërisë së Bashkuar. Fillimi i aplikimit të përkohshëm të saj dhe aprovimi i pritshëm nga parlamentet respektive shënon dhe fundin e një kapitulli të lodhshëm dhe të dhimbshëm ndarjeje …

Read More »

Britania prodhoi vaksinën anti Covid-19 dhe rezultatet janë të shkëlqyera/ Nisin testimet tek njerëzit

Shpresa për një vaksinë ndaj koronavirusit janë ngritur në horizont. Një provë e zhvilluar sot në Britani tregoi shenja premtuese, pasi u testua tek majmunët. Eksperimeni u zhvillua nga Universiteti i Oksfordit, ndërsa vaksina tek majmunët i forcoi atyre sistemin imunitar, pa shkaktuar efekte anësore. Brenda 28 ditësh nga vaksinimi, …

Read More »