Home / Tag Archives: Bjellorusi

Tag Archives: Bjellorusi

BE ‘izolon’ Bjellorusinë, miratohet vendimi për t’ia ndaluar fluturimet mbi territorin e saj

Ambasadorët e Bashkimit Evropian kanë miratuar vendimin për të ndaluar fluturimet e Bjellorusisë mbi territorin e Bashkimit Evropian, kanë thënë zyrtarët. Përmes kësaj mase ndalohet gjithashtu edhe ulja në aeroportet e BE-së. BE-ja po e ndëshkon Bjellorusinë për shkak se autoritetet e këtij vendi më 23 maj devijuan dhe e …

Read More »

Si Lukashenko, udhëheqësja e opozitës bjelloruse refuzon ndihmën nga perëndimi

Udhëheqësja e opozitës në Bjellorusi, Svyatlana Tsikhanouskaya i tha “Zërit të Amerikës” se kriza politike e vendit është “absolutisht një çështje e brendshme“, ndërsa dukej të refuzonte çdo ide për ndërhyrje apo ndihmë nga Perëndimi. Duke folur të Hënën nga Vilniusi në Lituani, zonja Tsikhanouskaya tha se “populli Bjellorus ka …

Read More »

“Erdogan baza ushtarake në Shqipëri, BE ndërhyn për Bjellorusinë”, Putin telefonon Conte-n

“Ndërsa Erdogan kërcënon Greqinë dhe dëshiron të krijojë baza ushtarake në Shqipëri, liderët e BE-së po ndërhyjnë me çështjet e brendshme të Bjellorusisë, për të cilën Putin ka telefonuar Conte-n”, kështu e fillon artikullin një nga të përditshmet italiane. Sipas mediave italiane, Presidenti rus Vladimir Putin ka telefonuar mbrëmjen e djeshme Kryeministrin …

Read More »