Home / Tag Archives: BE

Tag Archives: BE

Arrihet kompromisi me Bullgarinë, ambasadorët e BE pritet të miratojnë sot përfundimet për zgjerimin

Këshilli i Ambasadorëve në Bruksel pritet të miratojë sot përfundimet për zgjerimin. Presidenca gjermane duket se ka arritur një kompromis me Bullgarinë, që bllokonte këtë dokument, duke mbajtur kështu peng kuadrin negociues e për pasojë edhe mbajtjen e konferencës së parë të anëtarësimit. Gazetari i Euronews Albania në Bruksel, Ernest …

Read More »

Takimi i liderëve të mekanizmit 17+1 në një format ndryshe, dhe nyjat e marrëdhënieve ekonomike BE-Kinë

Edhe këtë vit ishte planifikuar të mbahej takimi i për vjetshëm i liderëve të mekanizmit 17+1, por që për shkak të pandemisë u vendos që takimi të bëhej vetëm në rangun e përfaqësuesve politikë të vendeve pjesëmarrëse në qytetin Suzhou, në datat 5-6 Dhjetor 2020. Mekanizmi 17+1 është një iniciativë …

Read More »

Plani i investimeve të BE/ Rama: Skuadër ekselence për projektet, po përgatisim thirrjen publike për ekspertët shqiptarë jashtë vendit

Kryeministri Edi Rama në një konferencë për shtyp ka folur për planin e madh të investimeve  të BE për Ballkanin Perëndimor që kap shifrën e 28 milionë eurove. Rama thotë se Shqipëria do tentojë të thithë fonde nga BE nëpërmjet një skuadër ekselence prandaj qeveria po përgatit thirrjen publike për …

Read More »

A i lexon qeveria konkluzionet e samitit të BE?

 Nga Shaban MURATI- BE nuk i njeh pretendimet e Greqisë për shelfin kontinental dhe zonën ekskluzive ekonomike në hapësirat detare midis Greqisë dhe Turqisë. Ky qendrim zyrtar diplomatik i nivelit më të lartë është shprehur në mënyrën më të qartë në komunikatën përfundimtare të samitit të kryetarëve të shteteve dhe …

Read More »

“Futja e Shqipërisë do të shkaktojë fundin e BE-së, do të kishte sulme terroriste nga islamikët”

Eurodeputeti francez Jérôme RIVIÈRE, gjatë fjalës së tij në mbledhjen e mbajtur për prezantimin e paketës së zgjerimit të BE-së për 2020-ën, përdori tone raciste dhe paragjykuese ndaj shtetit shqiptar dhe shqiptarëve. Eurodeputeti futjen e Shqipërisë në BE e cilësoi si një rrezik terrorist për të gjithë unionin. Madje ai …

Read More »

BE-ja do të financojë projektet që do të lidhin të gjitha kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor me autostrada e hekurudhë

Olivér Várhelyi, komisari i Zgjerimit të BE-së, është shprehur se brenda mandatit të komisionit aktual do të financohen projektet që do të lidhin të gjitha kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor me autostrada e hekurudhë. “Vendet që duan të bashkohen me BE-në, ne i ndihmojmë me zhvillimin ekonomik dhe konvergjencën. Për më …

Read More »

Ministrat e jashtëm të BE mirëpresin lideren e opozitës bjelloruse Svetlana Tikhanovskaya

Ministrat e jashtëm evropianë mirëpritën në një takim udhëheqësen e opozitës së Bjellorusisë Svetlana Tikhanovskaya të hënën në Bruksel, ndërsa po përgatisin sanksionet e BE për të mbështetur betejën e saj kundër regjimit të Minskut. Ish-republika Sovjetike është tronditur nga demonstrata të papara kundër Presidentit Alexandër Lukashenko, pas zgjedhjeve të …

Read More »

Dialogu Kosovë-Serbi, flet zëdhënësi i KE: “BE s’ka interes për zvarritje, interesi është që …”

Komisioni Evropian nuk ka pranuar të komentojë mbi deklaratat e palëve të bëra në lidhje me temat e preferuara të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. E as mbi kërcënimet e kryenegociatorit serb Marko Gjuriç se e ardhmja e afërt e këtij dialogu është në rrezik, madje edhe takimi i parashikuar …

Read More »