Home / Tag Archives: Ballkan

Tag Archives: Ballkan

Investimet amerikane në Ballkan, kush do të jenë 3 shtetet që do të përfitojnë më së shumti

Agjencia federale e Shteteve të Bashkuara e quajtur Banka për Zhvillim e Amerikës, thotë se po punon me Departamentin e Shtetit dhe Kongresin, mbi strategjinë e përgjithshme të Korporatës amerikane për Zhvillim Financiar Ndërkombëtar (DFC) nën administrimin e presidentit Joe Biden. Diplomatët nga Serbia, Kosova dhe Greqia i thanë Zërit …

Read More »

Ndryshimi i kufijve në Ballkan, reagon “ashpër” BE: Mos hyni në terrene të rrezikshme…

Pas publikimit të një “letre” që thuhej të ishte e përpiluar nga kryeministri i Sllovenisë dhe i ishte dorëzuar presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, ka ardhur reagimi i BE. Qëndrimi zyrtar i Bashkimit Evropian është që të gjitha çështjet e hapura në mes të vendeve do të zgjidhet bazuar në ligjet dhe parimet e BE-së …

Read More »

Qeveria Britanike i konfirmon Dhomës Britanike të Tregtisë në Shqipëri mbështetjen me vaksina për vendet e Ballkanit perëndimor(DOKUMENTI)

Anëtarja e Parlamentit britanik Wendy Morton, njëherazi edhe Ministre për Fqinjësinë Europiane, i është përgjigjur me nota optimiste Presidentit të Dhomës Britanike të Tregtisë në Shqipëri pas kërkesës zyrtare të tij për mbështetje me vaksina të vendeve të Ballkanit perëndimor. Në një letër të dërguar në shkurt 2021, Presidenti Zenel …

Read More »

Britania post-Brexit, një lojtar që mund të ndryshojë balancat në Ballkan

Akri ÇIPA- Në 24 dhjetor u arrit marrëveshja e shumëpërfolur për tregtinë dhe ndërveprimin e ardhshëm ekonomik ndërmjet Bashkimit Europian dhe Mbretërisë së Bashkuar. Fillimi i aplikimit të përkohshëm të saj dhe aprovimi i pritshëm nga parlamentet respektive shënon dhe fundin e një kapitulli të lodhshëm dhe të dhimbshëm ndarjeje …

Read More »

Për herë të parë në Ballkan, ambasadori Soreca lajmëron se BE do ofrojë 70 milionë euro për përfshirjen sociale në Shqipëri

Luigi Soreca, ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri tha se BE do të alokojë 70 milionë euro për përfshirjen sociale. Këtë deklaratë z. Soreca e bëri në “Tirana Connectivity Forum”, i cili këtë vit po zhvillohet online në partneritet me Euronews Albania. “Programi do të fuqizojë shërbimet e përkujdesit social, …

Read More »