Home / Tag Archives: anija

Tag Archives: anija

7 qershor 1916 – Mbytja e anijes austro-hungareze “LOKRUM” në Radën e Durrësit

Nga Artur MEÇOLLARI- Datë në historinë detare Në datën 6 qershor 1916 dy MAS të Marinës Mbretërore Italiane (Motorskaf me silure – Motoscafo armato silurante), sulmuan dhe goditën me silurë anijen e transportit austro-hungareze SS “LOKRUM” në radën e Durrësit. SS “LOKRUM”, ishte një anije transporti për ngarkesa ë përziera. …

Read More »

“Aksident” në Adriatik / Përplaset anija tregtare shqiptare me peshkarexhën italiane

Një anije tregtare shqiptare dhe një peshkarexhë italiane janë përplasur me njëra-tjetrën mëngjesin e djeshëm rreth orës 07:00, 23 milje larg bregdetit, në rajonin e Cesenës. Sipas informacioneve për mediat, anija e peshkimit ‘Futuro’, nga Rimini, u ça në bazament. Fatmirësisht katër anëtarët e ekuipazhit u shpëtuan nga anija tregtare …

Read More »