Home / Tag Archives: analize

Tag Archives: analize

Joe Biden e ka një problem me Evropën

Nga Tom MCTAGUE- Joe Biden, e ka nisur presidencën e tij me një listë sfidash të mëdha të politikës së jashtme, ashtu si gati çdo paraardhës i tij. Pas 4 viteve të presidencës Trump, administrata e re duhet të kapërcejë skepticizmin në lidhje me aftësinë e Amerikës për t’u përballur …

Read More »

Çfarë duhet të bëjë administrata Biden për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

Aktualisht ekzistojnë 2 pista diplomatike për zgjidhjen e mosmarrëveshjes Serbi-Kosovë: dialogu BE-Beograd-Prishtinë i udhëhequr nga Përfaqësuesi Special i BE, Miroslav Lajcak dhe dialogu Serbi-Kosovë i udhëhequr nga i Dërguari Special i Shtëpisë së Bardhë, Richard Grenell. Duke pasur parasysh rezultatin e zgjedhjeve në SHBA, Grenell do të dalë së shpejti …

Read More »

Të hedhësh tej korsenë

Nga Isabel Allende Kohët e fundit, përgjatë njërës prej atyre intervistave që të ngrenë nervat, sepse përqëndrohen në një shpërthim pyetjesh banale të cilave duhet t’u përgjigjesh me nxitim sikur të ishin një test psikologjik, m’u desh të vendosja brenda dy sekondash se me cilin prej personazheve të librave të mi …

Read More »