Home / Tag Archives: alarm

Tag Archives: alarm

Alarm për planetin, stratosfera po zvogëlohet

Emetimet e gazrave serë si rezultat i aktivitetit njerëzor po zvogëlojnë stratosferën, paralajmërojnë studiuesit. Trashësia e shtresës atmosferike është tkurrur me 400 metra që nga vitet 1980, zbuluan studiuesit, dhe do të hollohet me rreth një kilometër tjetër deri në vitin 2080, shtuan ata. Ndryshimet kanë potencialin të ndikojnë në …

Read More »

Shpërndarja e vaksinave anti-Covid, kreu i OBSH ngre alarmin

Bota është në prag të një “dështimi moral katastrofik”, sa i përket shpërndarjes së vaksinave kundër sëmundjes COVID-19, paralajmëroi drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Tedros Adhanom Ghebreyesus u bëri thirrje vendeve dhe prodhuesve që dozat e vaksinave t’i shpërndajnë në mënyrë më të barabartë në të gjithë …

Read More »

Vetëm 1 nga 10 të sëmurë kronikë vaksinohen, mjekët në Shkodër alarm për situatën epidemiologjike

AURORA SHPATAJ/ Në shumë qendra shëndetësore kanë mbaruar vaksinat e gripit sezonal dhe s’dihet se kur mbërrin kontigjenti i dytë, i 368 mijë vaksinave të porositura në total nga Ministria e Shëndetësisë. Në Shkodër, në një prej qendrave më të medha shëndetësore, nuk e përfiton vaksinimin më shumë se 1 …

Read More »