Home / Tag Archives: Akri Çipa

Tag Archives: Akri Çipa

Dezinformimi i dialogut Kosovë-Serbi, rrezik i shtuar për stabilitetin e rajonit

Nga Akri ÇIPA –   Muajin e kaluar, zyrtarët e Bashkimit Europian u dakordësuan me përfaqësuesit serbë për të rifilluar dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Maj. Por, pas refuzimit të kryeministrit Albin Kurti për t’u angazhuar për një datë të pakonsultuar me palën shqiptare, dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë vazhdon të …

Read More »

Akri Çipa: Largpamësia e SHBA zgjidhi konfliktin Izrael-Hamas

Administata Biden shfaqi largpamësi dhe efektivitet në konfliktin ndërmjet Izraelit dhe Hamasit. Lidershipi amerikan mbetet kyç për stabilitetin dhe paqen në Lindjen e Mesme. Nga Akri ÇIPA- Konflikti i armatosur ndërmjet Izraelit dhe Hamasit ndryshoi agjendën e Presidentit Biden. Në njëfarë mënyre, përshkallëzimi i situatës përshpejtoi angazhimin amerikan për çështjen …

Read More »

Padia ndaj Serbisë për gjenocid, Akri Çipa: Vështirësitë me të cilat do përballet Kosova

Kryeministri Albin Kurti tha se Kosova po përgatitet të padisë Serbinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për gjenocid, të kryer ndaj shqiptarëve gjatë luftës së fundit. Ky hap i shefi të qeverisë së Kosovës është pritur mirë nga qytetaret e vendit, por jo vetëm. Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Akri Çipa, …

Read More »

“Jeruzalemi” si debat shterpë

Nga Akri ÇIPA- Një debat i ekzagjeruar ka dominuar diskursin publik në Kosovë këto ditë në lidhje me hapjen e ambasadës në Jeruzalem në vazhdën e vendosjes së marrëdhënieve bilaterale me Izraelin. Kjo ”stuhi në gotë” jo vetëm që po shpenzon në mënyrë të kotë energji të mëdha brenda vendit, …

Read More »

Kosovë-Izrael, thyhet rendi i dështimeve

Nga Akri ÇIPA- Vendosja e marrëdhënieve të plota diplomatike me Izraelin shënon një nga momentet më të rëndësishme të diplomacisë së Kosovës në vitet e fundit. Për mjaft arsye, kjo duhet të shërbejë si një moment kthese. Është e rëndësishme, që përtej celebrimeve, të ketë një diskutim më të gjerë …

Read More »

Nga njohja e Kosovës prej Izraelit të mësojë Europa

Intervistë e zotit Akri Çipa, ekspert për çështje të Ballkanit dhe Lindjes së Mesme Lajmi më i rëndësishëm se edhe vetë marrëveshja e arritur dje në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë me ndërmjetësimin e Trump nga ana e kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, ka qenë pikërisht njohja nga Izraeli …

Read More »