Home / Aktualitet / Ta hash turpin me bukë

Ta hash turpin me bukë

Nga Roland GJONI-

Asnjehere nuk befasohem me qendrimet e partive maqedonase ndaj shqiptareve te Maqedonise. Duke marre parasysh se shtetin, policine, akademine, teatrin, muzeun dhe cdo qelize tjeter te shtetit e kane trasheguar nga Jugosllavia, eshte e pritshme te vazhdoje mendesia jugosllave qe nuk e sheh per te barabarte shqiptarin. Shqiptarin historikisht e duan turk, rom ose ne rastin me te keq edhe te vdekur.

Ajo qe eshte e padurueshme eshte se si gjithe ata ministra shqipare te arsimit dhe nje numer i pafund zyrtaresh arsimor marrin rrogat dhe perfitimet e atij shteti kur nuk mundet te korigjojne fyerjet ne baza kombetare ndaj shqiptareve ne tekset mesimore. Ose si ka mundesi qe 30 vjet pas komunizmit merren ne pune si perkthyes dhe redaktor zyrtar te gjuhes shqipe njerez te dale nga laboratoret e UDB-se qe ende mendojne maqedonisht ne 2021.

Kesaj i thone ta hash turpin me buk dhe te besh shqiponjen me duar ne ajer sa per te mbetur ne pushtet.

Check Also

Tragjedi në familjen shqiptare/ COVID u merr jetën dy vëllezërve brenda 24 orëve

Situata e koronavirusit duket se po del nga kontrollit, pasi vetëm dy ditët e fundit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × four =