Home / Bota / Studimi i ri zbulon se varianti i Britanisë mund të jetë deri në 100% më vdekjeprurës

Studimi i ri zbulon se varianti i Britanisë mund të jetë deri në 100% më vdekjeprurës

Një variant shumë infektiv i COVID-19 i zbuluar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar është nga 30 deri në 100 për qind më vdekjeprurës sesa llojet e mëparshme, kanë zbuluar studimet.

Një studim që krahasonte nivelet e vdekjeve midis njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar të infektuar me variantin e njohur si B.1.1.7 me ata të infektuar me variante të tjera, shkencëtarët thanë se lloji i ri kishte vdekshmëri “dukshëm më të lartë”.

Botuar në British Medical Journal këtë të mërkurën, studimi në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se lloji i Covid-19 i njohur si “variant i Mbretërisë së Bashkuar” çoi në 227 vdekje nga 54,906 pacientë të infektuar, krahasuar me 141 midis të njëjtit numër pacientësh të infektuar me variante të tjera.

“Së bashku me aftësinë e tij për t’u përhapur me shpejtësi, kjo e bën B.1.1.7 një kërcënim që duhet të merret seriozisht,” tha Robert Challen, një studiues në Universitetin Exeter i cili bashkë-drejtoi kërkimin.

B.1.1.7 u zbulua për herë të parë në Kent të Anglisë në Shtator të 2020 dhe që atëherë është bërë lloji dominues në Britani.

Virusi u zhvillua shpejt jashtë dhe më shumë se 100 vende të tjera kanë raportuar raste që nga ajo kohë.

Varianti ka 23 mutacione në kodin e tij gjenetik – një numër relativisht i lartë i ndryshimeve – dhe disa prej tyre e kanë bërë atë shumë më të aftë të përhapet.

Shkencëtarët britanikë thonë se është rreth 40-70 për qind më e transmetueshme sesa koronavirusi i valës së parë.

Përhapja e tij e shpejtë në Britani në fund të vitit të kaluar një rritje të rasteve dhe vdekjeve dhe, më 4 janar, detyroi një bllokim të ri kombëtar – e treta e vendit që nga fillimi i pandemisë.

Deri më tani, Britania ka regjistruar më shumë se 4.3 milion raste të COVID-19. Virusi ka vrarë gati 125,000 njerëz në të gjithë vendin – një nga shifrat më të këqija në botë.

Në një përpjekje për të frenuar krizën, zyrtarët kanë hedhur një inokulim masiv i cili ka parë më shumë se 22.5 milion njerëz – rreth një e treta e popullsisë së rritur të MB – të marrin të paktën një dozë të vaksinës deri më sot.

Kryeministri britanik Boris Johnson muajin e kaluar tha se ishte i bindur se vaksinat që përdoren aktualisht në Mbretërinë e Bashkuar – prodhuar nga Oxford-AstraZeneca dhe Pfizer-BioNtech – ishin “efektive në mbrojtjen kundër vdekjes dhe sëmundjeve të rënda”.

Komentet e tij erdhën mes frikës për shfaqjen e dy varianteve të tjera të njohura si e Brazilit dhe e Afrikës së Jugut, të njohura nga shkencëtarët përkatësisht si 20I / 501Y.V2 ose B.1.351 dhe P.1.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, vaksinat COVID-19 që janë aktualisht në zhvillim ose janë aprovuar në pjesë të ndryshme të botës pritet të sigurojnë të paktën një mbrojtje kundër varianteve të reja.

(R.G/Faxweb.al)

Check Also

Me reputacion të lartë ndërkombëtar, ndahet nga jeta historiani i njohur

Ka ndërruar jetë në moshën 96- vjeçare Marc Ferro historiani francez, njëherazi dhe specialist i …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 1 =