Home / Bota / Studimi i fundit: Qentë mund të zbulojnë Covid-19 duke nuhatur djersën e njeriut

Studimi i fundit: Qentë mund të zbulojnë Covid-19 duke nuhatur djersën e njeriut

Sipas një studimi, qentë mund të stërviten për të zbuluar koronavirusin, duke nuhatur djersën e njeriut.

Qentë e zbulimit mund të nuhasin drogë, armë, ose eksplozivë, por tashmë ka dalë edhe një tjetër funksion për ta.

Qentë e stërvitur posaçërisht janë mësuar gjithashtu që të zbulojnë infeksione dhe sëmundje, përfshirë kancerin e zorrës së trashë, malarjen dhe sëmundjen e Parkinsonit.

Tani, shumë vende në të gjithë botën po shqyrtojnë mundësinë e përdorimit të qenve si një mënyrë e shpejtë, e besueshme dhe relativisht e lirë për të ekranizuar njerëzit për Covid-19 ose për të kryer kontroll të shpejtë në rrethana të caktuara, si në aeroporte.

Në Mbretërinë e Bashkuar, një ekip nga Shkolla e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër po trajnojnë gjashtë qen me shpresën se ata do të jenë në gjendje të zbulojnë njerëz pozitivë të Covid edhe nëse nuk kanë asnjë simptomë, shkruan CNN.

Në Finlandë, një grup qensh snifier të trajnuar për të zbuluar Covid-19 filluan të punojnë në Aeroportin e Helsinkit në Shtator në një përpjekje për të identifikuar ata që kanë marrë virusin dhe në Kili qentë e policisë po trajnohen për të nuhatur Covid-19 tek njerëzit.

Zbulimi i aromës së Covid-19

Në këtë studim të ri, studiuesit me qendër në Francë dhe Liban morën mostra djerse nga sqetullat e një totali prej 177 pacientësh nga katër spitale në Paris dhe një në Beirut, ku 95 kishin rezultuar pozitivë për Covid-19, ndërsa 82 kishin rezultuar negativë. Ishte e rëndësishme që të dy mostrat negative dhe pozitive erdhën nga të njëjtat spitale në mënyrë që qentë të mos merrnin një “erë të veçantë spitali”, thanë studiuesit.

Duke përdorur disa nga mostrat e djersës, ata trajnuan 14 qen që kishin punuar si qen zbulues shpërthyes, qen kërkimi dhe shpëtimi ose qen zbulues të kancerit të zorrës së trashë për të marrë pjesë në studim. Shkencëtarët nuk përdorën qen të stërvitur për të zbuluar ilaçe të paligjshme sepse nuk mund të përjashtonin nëse pacientët e studimit që kishin dhënë mostra djerse kishin përdorur substanca të ndaluara.

Gjashtë qen, Guess, Maika, Gun, Oslo, Bella dhe Jacky kishin aftësitë e tyre nuhatëse të testuara zyrtarisht në studim. Pesë prej tyre ishin Malinois belge, një racë e zakonshme për qentë francezë që punonin, dhe Jacky ishte një terrier Jack Russell.

Studiuesit u kërkuan kafshëve të zbulonin një mostër pozitive të djersës Covid-19 nga një rresht prej tre deri në katër kone që përmbajnë mostra negative. Shkencëtarët besojnë se qentë marrin një aromë specifike të prodhuar nga përbërje organike të paqëndrueshme që gjenerohen nga katabolitet, substanca të prodhuara nga replikimi i virusit që i shpëtojnë trupit përmes djersës.

Gjatë periudhës së testimit, qentë bënë dhjetëra sprova, me një normë suksesi midis 76% deri 100%. Jacky dhe Bella, dy qentë që specializoheshin në zbulimin e kancerit të zorrës së trashë, patën një sukses 100% në 68 testet që përfunduan.

Për më tepër, gjatë testimit, dy mostra të mbledhura nga individë që testuan negativisht u shënuan në mënyrë të përsëritur nga dy qen. Spitalet përkatëse u informuan dhe në testet pasuese këta individë rezultuan pozitivë.

Check Also

Rritet zemërimi ndaj presidentit Biden, ekspertët: Politikë e turpshme/ Dëbimi i 14 mijë emigrantëve në kufirin me Teksasin

Imazhet e agjentëve të kufirit të Shteteve të Bashkuara me kapele kauboji që kapin frerët …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + seventeen =