Home / Aktualitet / STUDIMI/ Duhanpirja ul rrezikun nga koronavirusi

STUDIMI/ Duhanpirja ul rrezikun nga koronavirusi

Duhanpirësit kanë 1.5 herë më shumë gjasa për t’u prekur nga forma të rënda të COVID-19.

Kështu shprehen ekspertët të Institutit të Shëndetit Publik dhe sipas tyre duhanpirësit janë më të rrezikuar nga koronavirusi i ri (COVID-19) sesa jo duhanpirësit.

Ekspertët e Shëndetësisë thonë se pirja e duhanit dëmton funksionin e mushkërive duke e bërë më të vështirë për trupin të luftojë koronavirusin dhe sëmundjet tjera. COVID-19 është një sëmundje infektive që sulmon kryesisht mushkëritë

“Duhanpirësit kanë 1.5 herë më shumë gjasa për t’u prekur nga forma të rënda të COVID-19”, informojnë ekspertët e ISHP-së/ATSH.

Check Also

I dashur apo partner?

Nga Çapajev Gjokutaj- ‘Rashë në dashuri’, thuhej dikur, ‘pata një eksperiencë’, priren të thonë të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 + 8 =