Home / Aktualitet / Shtimi i rasteve të reja me koronavirus në Gjermani, Merkel hedh hapin e radhës

Shtimi i rasteve të reja me koronavirus në Gjermani, Merkel hedh hapin e radhës

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot do të zhvillojë një takim “online” me kryetarët e bashkive të qyteteve më të mëdha të vendit, teksa numri i rasteve me koronavirus vazhdon të rritet.

Merkel do të mbajë një video-konferencë me 11 kryetarë bashkish për të diskutuar se çfarë duhet bërë për të ngadalësuar përhapjen e virusit. Gjermania ka marrë përgëzime të gjera për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Kryebashkiaku i Berlinit, Michael Mueller u tha sot gazetarëve se tubimet e mëdha duhet të shmangen dhe njerëzit duhet të marrin masa paraprake në transportin publik.

“Ne kemi nevojë për të parandaluar një bllokim”, tha ai.

Qendra për kontrollin e sëmundjeve në Gjermani, Instituti “Robert Koch” raportoi 4.516 raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit ndërsa shumë qytete tani kanë arritur nivelin kritik paralajmërues të 50 rasteve të reja për 100 mijë banorë.

Check Also

Dy Binjaket Shqiptare Mahnisin Jurinë E “The Voice Of Italy”, Ngrenë Në Këmbë Publikun

Dy binjake shqiptare suprizuan skenën e programit televiziv “The Voice of Italy” me këngën rap …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seven + 9 =