Home / Bota / “Shpërthen” vala e dytë e Covid 19 në Greqi, ashpërsohen masat

“Shpërthen” vala e dytë e Covid 19 në Greqi, ashpërsohen masat

Greqia është “zyrtarisht” në mes të një valë të dytë të pandemisë koronavirus. Kështu i ka deklaruar një nga ekspertët kryesorë të sëmundjes infektive të vendit për Guardian.

Pas regjistrimit të numrit të saj më të lartë të rasteve pozitive ndonjëherë – një rekord 203 raste të dielën – vendi ka arritur një pikë kritike në aftësinë e tij për të përmirësuar përhapjen e mëtejshme të virusit.
“Mund të themi se Greqia zyrtarisht ka hyrë në një valë të dytë të epidemisë. Kjo është pika që ne mund të fitojmë ose humbim betejën, “tha Gkikas Magiorkinis, profesor ndihmës i Higjienës dhe Epidemiologjisë në Universitetin e Athinës.
Ish-akademiku i Universitetit të Oksfordit, midis shkencëtarëve ekspertë që këshillojnë qeverinë, parashikoi që rastet të ngjiteshin në 350 në ditë nëse “rritja dramatike” vazhdoi pa lëvizje.

“Në qoftë se nuk ka ndonjë ndryshim në trendin që ne po shohim ka të ngjarë të propozojmë më shumë masa përgjatë linjave që kemi parë në Poros,” shtoi ai duke iu referuar ishullit Argo Saronic ku një rritje e rasteve në fund të javës së kaluar bëri që autoritetet të njoftojnë një vendim të fortë, të paparë, duke përfshirë mbylljen e klubeve, bareve dhe restoranteve nga ora 11:00.

Ministri grek i Shëndetësisë, Vasillis Kikilias bëri të ditur se masa të reja të parandalimit ka të ngjarë të njoftohen më vonë të hënën duke paralajmëruar “transmetimi i virusit po rritet në mënyrë të rrezikshme”.

Deri në këtë muaj, zyrtarët grekë të shëndetit duket se e kishin nën kontroll epideminë, por Magiorkinis tha se rritja e papritur, e shtuar nga një kërcim i papritur në numrin që kërkon intubacion, nga nëntë në 1 deri në 22 gusht mbrëmë, nuk la dyshim se sëmundja tejet ngjitëse po funksiononte në shoqëri. Para masave paraprake shtesë që nisën të zbatoheshin javën e kaluar – mbajtja e maskës në të gjitha hapësirat e mbyllura – Greqia kishte parë numrin e saj efektiv riprodhues, ose shkallën R të koronavirusit, të arrinte në 1.

“Shqetësimi ynë kryesor është shkalla në të cilën kjo epidemi mund të dëmtojë çdo sistem shëndetësor”, tha ai.

“Greqia aktualisht ka rreth 1.000 shtretër që mund të mbështesin pacientët Covid-19 … asnjë sistem shëndetësor, askund në botë, nuk mund të përballojë në mënyrë efektive një ringjallje të plotë të epidemisë. Në dy javët e ardhshme mund të kishim deri në 100 persona të intubuar, pothuajse që përputheshin me numrin që kishim në lartësia e pandemisë”, tha ministri.

Turizmi ka luajtur pjesërisht një rol për rritjen e papritur. Por duke i bërë jehonë zyrtarëve të qeverisë, Magiorkinis ia atribuoi ringjalljen kryesisht vëzhgimeve të dobëta të protokolleve të higjienës nga Grekët veçanërisht gjeneratat e reja që kanë përmbytur bare dhe plazhe gjatë javëve të fundit.

Check Also

LAJMI I FUNDIT/ Shefja e ISHP-së, Silva Bino me koronavirus, shtrohet në spital

Burime për Descript.al bëjnë me dije se shefja e ISHP-së, Silva Bino, është infektuar me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × four =