Home / Bota / Shpërthen fuqishëm krateri i Etnës, 17 tërmete godasin Siçilinë në pak orë

Shpërthen fuqishëm krateri i Etnës, 17 tërmete godasin Siçilinë në pak orë

Ditën e djeshme ka shpërthyer fuqishëm vullkani Etna duke krijuar një situatë shqetësuese në gjithë Siçilinë, por veçanërisht në qytetin e Katanias. Nga pamjet e siguruara nga mediat e huaja, duket se nga krateri i Etnas ka dalë llavë dhe hi duke ndiçuar fuqishëm errësirën e natës.

Deri më tani nuk raportohet për dëme njerëzore ose materiale, ndërkohë që është hera e dytë këtë vit që Etna bëhet aktive brenda 5 muajve.

Pas shpërthimit të djeshëm 17 tërmete janë regjistruar në Siçili si dhe reshje me hi në fshatrat e qytezat përreth Etnas.

Check Also

Rritet ndjeshëm numri i viktimave nga Covid, 538 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24-orëve të fundit kanë humbur  jetën si pasojë e koronavirusit në vend 9 qytetarë, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ten + four =