Home / Aktualitet / Shpërthejnë protesta të dhunshme në Poloni(ARSYEJA)

Shpërthejnë protesta të dhunshme në Poloni(ARSYEJA)

Hyrja në fuqi e ligjit për ndalimin e plotë të aborteve  ka ndezur protestat në Poloni.

Sipas këtij ligji femrat në Poloni e kanë të ndaluar të kryejnë abort në rast se zhvillimi i fetusit nuk po shkon në mënyrën e duhur.

Miratimi i këtij ligji revoltoi  qytetarët polakë të cilët marshuan mesnatën e së mërkurës në rrugët e qyteteve për të shprehur qëndrimin e tyre kundër këtij vendimi.

Në vitin 2019 në Poloni janë kryer 1100 aborte, pjesa më e madhe e tyre si pasojë e shfaqjes së ‘Sindromës Doën’ apo sëmundjeve të tjera, ndërkohë 200 mijë aborte të tjera janë kryer ilegalisht.

Pretendimi i qytetarëve është se marrja e një vendimi të tillë nga qeveria është shkelje e të drejtave themelore të njeriut dhe se kjo është një arsye që do i nxisë të largohen nga vendi.

Opozita politike ka kundërshtuar vendimin e gjykatës dhe po ashtu është shprehur se kjo është një manovër e partisë konservatore për të larguar vëmendjen nga situata e tensionuar që ka shkaktuar pandemia.

Polonia lejon abortet vetëm në rastet kur vihet në rrezik jeta e nënës apo edhe kur shtatëzania vjen nga një rast përdhunimi apo incesti.

Check Also

Edi Rama e ftoi në politikë, reagon për herë të parë inxhinierja Bozo: Më erdhi papritur…

Inxhinierja e njohur Luljeta Bozo, thotë se ftesa që i ka bërë kryeministri Rama për …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ten − eight =