Home / Aktualitet / Shifra të frikshme/ 495 raste të reja me Covid-19, 8 qytetarë humbin jetën

Shifra të frikshme/ 495 raste të reja me Covid-19, 8 qytetarë humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike shifrat e fundit përsa i përket situatës së koronavirusit në vendin tonë.

Fatkeqësisht ditën e sotme janë regjistruar dy rekorde, përsa i përket rasteve të reja dhe numrit të viktimave. Dje u shënuar 489 ndërsa sot 495 infektime në 24 orë.

Pavarësisht përpjekjes së mjekëve, kanë humbur jetën 8 qytetarë, duke e çuar në 557 numrin total të jetëve të humbura që nga fillimi i pandemisë.

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1927 testime, 141 të shëruar, 495 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, nisur nga rritja e rasteve të konfirmuar me COVID19 dhe të shtruarve në spitale vijon t’ju bëj thirrje qytetarëve për zbatimin e të masave për parandalimin e përhapjes të virusit SARS COV2. Respektoni rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbani maskë në çdo ambient jashtë shtëpisë, për të mbrojtur shëndetin, duke ruajtur veten dhe të tjerët, për të mos mbingarkuar spitalet.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet COVID.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1927 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 495 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

253 raste në Tiranë, 28 raste në Fier, 22 raste në Elbasan dhe Mirditë,

20 raste në Lezhë, 16 raste në Korçë dhe Lushnje, 13 raste në Shkodër dhe Kavajë,

12 raste në Durrës, 11 raste në Gjirokastër, 10 raste në Vlorë dhe Tropojë,

9 raste në Librazhd, 7 raste në Krujë, 5 raste në Përmet, Sarandë, Dibër, Devoll,

3 raste në Has, Tepelenë, Kolonjë,  2 raste në Bulqizë, 1 rast në Peqin, Pogradec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 141 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 12,002 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID po trajtohen 352 pacientë, 9 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 8 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 57 vjeçar dhe 67 vjeçar nga Durrësi, një 64 vjeçar nga Gramshi, një 67 vjeçar nga Kruja, një 76 vjeçar nga Elbasani, 77 vjeçare nga Gjirokastra, një 80 vjeçar nga Lushnja  dhe një 80 vjeçare nga Berati, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojne të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun tuaj dhe të merrni informacionin e nevojshëm.

Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (7  Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                             495

Të shëruar ne 24 orë                          141

Të shtruar në spitale                           352

Check Also

Bill Gates për CNN: Efikasiteti i vaksinave, më i mirë nga sa pritej

Miliarderi i njohur amerikan, Bill Gates, ka bërë rrëfimin e parë pas divorcit me ish-bashkëshorten, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × one =