Home / Aktualitet / Shifër “e çmendur”/ Nuk do ta besoni, ja sa u pakësua popullsia e Italisë gjatë 2020-ës

Shifër “e çmendur”/ Nuk do ta besoni, ja sa u pakësua popullsia e Italisë gjatë 2020-ës

ISTAT ka thënë të premten se popullsia rezidente e Italisë ka shënuar rënie në numër me pothuajse 384,000 në 31 dhjetor, 2020 në krahasim me fillimin e vitit të kaluar.

Sipas ANSA, përcjell Telegrafi, Agjencia kombëtare e statistikave tha se efektet e pandemisë COVID-19 kishin amplifikuar trendin në rënie të popullsisë italiane që ka përjetuar që nga viti 2015.

Rënia do të thotë se është sikur një qytet me madhësinë e Firences ishte zhdukur vitin e kaluar.

ISTAT tha se Italia regjistroi një rekord të ulët në lindje vitin e kaluar dhe numrin më të lartë të vdekjeve që nga Lufta e Dytë Botërore.

Ajo tha se 404,104 lindje u regjistruan vitin e kaluar, me rreth 16,000 më pak në krahasim me vitin 2019.

Siç është thënë më tej, 746,146 vdekje u regjistruan në vitin 2020, pothuajse 112,000 më shumë se 2019, një rritje prej 17.6%.

Check Also

Kush janë deputetët që do hetojnë Metën, mazhoranca përdor “të djegurit” për të çuar deri në fund luftën me presidentin

Detaje të reja janë mësuar nga nisma për të shkarkuar presidentin Ilir Meta. Burimet bëjnë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 2 =