Home / Bota / Sherr masiv mes 2 familjeve, humbin jetën 18 persona

Sherr masiv mes 2 familjeve, humbin jetën 18 persona

Të paktën 18 persona e humbën jetën, përfshirë një grua dhe një fëmijë, pas një debati për tokën mes anëtarëve të familjes në Papua Guinenë e Re.

Sipas Anadolu Agency, përleshjet e familjeve ende zgjasin në rajonin rural Tagalia dhe Tebi Tari-Pori, zonën Hele”, bënë të ditur mediat lokale.

“Familjet po zhvendosën nga Tagali dhe Tebi kur përleshjet hynë në javën e dytë”, tha vullnetari social lokal Komengisaid.

Inspektori Teddy Agëi, zyrtari i lartë i policisë në rajon tha se dhuna u shkaktua nga grindja familjare nga “dy kushërinjtë që luftuan për një copë tokë”.

Kisha lokale ka zgjeruar mbështetjen dhe strehimin për familjet e prekura të zhvendosura për shkak të përleshjeve.

Provinca Hela jugore është shtëpia e gati 250 mijë banorëve dhe ka tre rrethe.

“Në mesin e të vrarëve janë edhe gjashtë burra që tentuan të hakmerreshin për vrasjen e kushëririt në Port Moresby të premten”, tha Agwi. Më tej u tha se janë vrarë me armë zjarri. (B.D/Faxweb.al)

Check Also

U bashkua me ISIS kur ishte adoleshtente, shteti europian nuk e fal 21 vjeçaren

Shamima Begum, e cila u largua nga Britania si një nxënëse për t’u bashkuar me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 − 2 =