Home / Aktualitet / SHBA të gatshme për të vendosur sanksione ndaj Rusisë për ndërhyrje kibernetike

SHBA të gatshme për të vendosur sanksione ndaj Rusisë për ndërhyrje kibernetike

Sipas raporteve, qeveria e SHBA është vendosur të lëshojë një gamë të gjerë sanksionesh kundër Rusisë.

Masa do të ishte hakmarrje për sulmet kibernetike që synojnë SH.B.A., duke përfshirë ndërhyrjen e pretenduar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Sanksionet, të pritura sa më shpejt të Enjten, synojnë më shumë se 30 subjekte ruse dhe përfshijnë dëbimin e të paktën 10 individëve nga SH.B.A.

Diplomatët thuhet se do të jenë midis atyre që janë në shënjestër.

Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden pritet gjithashtu të lëshojë një urdhër ekzekutiv që ndalon institucionet financiare amerikane të blejnë bono të emërtuara në rubla nga qershori.

Masat po vijnë në një kohë të tensionuar për marrëdhëniet SHBA-Rusi.

Check Also

Çfarë ndodhi mbrëmë në qiellin e Shkodrës? Meteorologu shpjegon fenomenin e çuditshëm

Qyteti i Shkodrës dhe zonat përreth u zbardhen nga breshëri pas reshjeve që zgjatën disa …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 − three =