Home / Bota / SHBA po kërkon të vendosë verën e vjetër, në shishe të re!

SHBA po kërkon të vendosë verën e vjetër, në shishe të re!

Vërejtjet më të fundit të zyrtarëve të lartë amerikanë mbi Kinën, të cilat treguan një qëndrim të habitur të përzier me armiqësi, paragjykim dhe kërkesa të bashkëpunimit, nuk kanë sjellë asnjë befasi për Kinën, thanë ekspertët kinezë të enjten, duke shtuar se SHBA nuk mund të jenë partner dhe të përballen me Kinën në të njëjtën kohë.
Diplomatët kinezë kanë bërë thirrje për administratën e Biden për të korrigjuar gabimet e bëra nga ish-administrata Trump.
Analistët kinezë thanë para se të kishin një bashkëpunim konkret dhe dialog me SHBA., Kina ka durim dhe qetësi për të pritur që SHBA-të të rregullojnë rrëmujën e brendshme dhe të krijojnë një politikë më të qartë dhe konstruktive ndaj Kinës.
Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha në një konferencë shtypi të Mërkurën, ditën e tij të parë të plotë në këtë detyrë, se ai favorizoi bashkëpunimin me Kinën mbi ndryshimin e klimës dhe çështje të tjera me shqetësim të përbashkët, sipas njoftimit për shtyp dërguar nga Departamenti i Shtetit i SHBA, por mendonte njësoj si Pompeo për ujgurët.
Zhao Lijian, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze, iu përgjigj mbështetjes së Blinken për qëndrimin e Pompeo ndaj Xinjiang në një konferencë shtypi të enjten se “Çështja e rëndësishme duhet të përsëritet tre herë: Në Kinë nuk ka gjenocid, në Kinë nuk ka gjenocid, në Kinë nuk ka gjenocid. Pikë”.
Jin Canrong, dekan i asociuar i Shkollës së Studimeve Ndërkombëtare në Universitetin Renmin të Kinës, i tha Global Times të Enjten “Është e qartë se SHBA i kushton rëndësi Kinës, me një qëndrim negativ.”
Marrëdhëniet ushtarake midis Kinës dhe SHBA. janë tani në një pikë të re historike dhe Kina shpreson që administrata e re e SHBA mund të punojë së bashku me Kinën për rritjen e dialogut, duke u përqëndruar në bashkëpunimin dhe menaxhimin e ndryshimeve.
Kohët e fundit ka pasur gjithashtu thirrje që Amerika të rregullojë strategjinë e saj dhe të ndërtojë një koalicion aleat dhe partner për të adresuar sfidën e Kinës dhe për të rivendosur ekuilibrin dhe legjitimitetin në Azi-Paqësor.
Një rregullim i tillë është ashtu si vendosja e verës së vjetër në një shishe të re.
Global Times/ Diplomacia

Check Also

Zjarri masiv përfshin ndërtesën në Turqi, nëna hedh nga dritarja 4 fëmijët e vegjël

Qytetarët e qytezës turke të Esenlerit kanë qenë dëshmitarë të një një ngjarje të rrallë. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three + three =