Home / Bota / SHBA/Ish këshilltari i Sigurisë Bolton nën akuzë për zbulim informacioni të klasifikuar

SHBA/Ish këshilltari i Sigurisë Bolton nën akuzë për zbulim informacioni të klasifikuar

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare në SHBA, John Bolton, është futur në telashe pasi publikoi librin me kujtimet e tij.

Më sa duket, gjatë shkrimit të kujtimeve të tij, Bolton ka bërë publike fakte të cilat konsiderohen konfidenciale.

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së ka nisur një hetim penal ndaj John Bolton pasi dyshohet për publikim të të dhënave sekrete në librin e botuar në qershor.

Bolton ka mohuar çdo akuzë se ai ka vepruar në mënyrë të paligjshme, e aq më pak mënyrë kriminale dhe se ai do të bashkëpunojë plotësisht, siç ka bërë gjatë gjithë kohës, në çdo hetim zyrtar rreth tij.

Administrata e Trump  u përpoq të ndalonte publikimin e librit me urdhër gjykate por nuk ia doli. Sipas administratës, libri ishte shumë kritik ndaj Trump madje përmbante informacione që mund të kërcënonin sigurinë kombëtare.

Check Also

Makina tip “Benz” del nga rruga, plagoset shoferi në Berat

Një makinë është aksidentuar vetëm pak minuta më parë në aksin nacional Berat – Urë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 18 =