Home / Aktualitet / Senati voton shefin e Pentagonit

Senati voton shefin e Pentagonit

Senati amerikan konfirmon Lloyd Austin, duke qenë pro propozimit të presidentit Joe Biden që të shërbejë si sekretar i Mbrojtjes. Me një votim prej 93-2, Senati konfirmoi Lloyd Austin si sekretar i mbrojtjes të Premten.

Të vetmit pa vota erdhën nga radhët e republikanëve, GOP, ishin senatorët Josh Haëley (Mo.) Dhe Mike Lee (Utah).

“Wshtë një nder dhe privilegj qw të shërbej si Sekretari i 28-të i Mbrojtjes së vendit tonë dhe unë jam veçanërisht krenar që jam afrikano-amerikani i parë që mban këtë post”, shkroi Austin në Twitter pasi u konfirmua. “Le të nisim punën”.

Check Also

COVID/ Një variant i ri më vdekjeprurës po alarmon ekspertët

Varianti i koronavirusit i identifikuar në Kaliforni, është më infektues sesa lloji origjinal i virusit, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 5 =