Home / Uncategorized / Sekuestrimi i të dhënave hetimore, SHBA merr vendimin e rëndësishëm për gazetarët

Sekuestrimi i të dhënave hetimore, SHBA merr vendimin e rëndësishëm për gazetarët

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-ve (DoJ) ka deklaruar, të dielën e 6 qershorit, se po i jep fund një praktike të kahershme të marrjes së të dhënave sekret të reporterëve gjatë hetimeve për rrjedhjet e informacioneve të klasifikuara.

Kjo praktikë ka ndodhur përherë nën administratat republikane dhe demokratike.

Por përdorimi i thirrjeve dhe urdhrave të gjykatave për të marrë të dhënat e gazetarëve u vu në shqyrtim në rritje këtë vit.

Presidenti demokrat Joe Biden e ka përshkruar praktikën si “të gabuar”.

Në javët e kaluara doli që zyrtarët e DoJ-së kishin marrë fshehurazi të dhëna telefonike dhe email-e nga gazetarët në disa organizata të lajmeve gjatë administrimit të ish-presidentit republikan Donald Trump – mes tyre “Washington Post” dhe “CNN” – dhe vazhduan ta bënin atë në ditët e para të administratës së Biden-it.

Drejtuesve të “New York Times” iu ndalua gjithashtu të zbulonin detaje të një beteje të fshehtë gjyqësore mbi postat elektronike në lidhje me katër reporterë të saj – nën kushtet e një “gag order”.

(Një urdhër ‘gag’ i njohur si një urdhër shtypje është zakonisht një urdhër ligjor nga një gjykatë ose qeveri, qe kufizon informacionin ose komentin nga bërja publike ose kalimi në ndonjë palë të tretë të paautorizuar).

Tani DoJ-a ka konfirmuar se po i jep fund një praktike që qëndroi nën administratat e shumta presidenciale.

“DoJ-a ka përfunduar një rishikim për të përcaktuar të gjitha rastet në të cilat Departamenti kishte kërkesa të detyrueshme nga gazetarët në pritje të hetimeve të rrjedhjes së informacionit”, tha zëdhënësi i DoJ-së, Anthony Coley.

“Duke shkuar përpara, në përputhje me udhëzimet e Presidentit, ky Departament i Drejtësisë – në një ndryshim në praktikën e tij të gjatë – nuk do të kërkojë procesin e detyrueshëm ligjor të hetimeve të gazetarëve, për të marrë informacione burimore nga anëtarët e mediave të lajmeve që bëjnë punën e tyre”.

Sipas “CNN”, pas këtij njoftimi, udhëzimet zyrtare të DoJ-së nuk kanë ndryshuar. Kjo do të thotë se praktika mund të rivendoset nën një administratë tjetër.

Check Also

Tronditi kryeqytetin/ Autori ishte ish-polic, qëlloi me 5 plumba ish-dhëndrin e tij (FOTO)

Mexhit Picari, autor i vrasjes së dhëndrit të tij në Tiranë dhe plagosjes së ish-prokurorit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen − 15 =