Home / Aktualitet / Seanca për formimin e qeverisë së re në Kosovë, Albin Kurti prezanton kabinetin e tij

Seanca për formimin e qeverisë së re në Kosovë, Albin Kurti prezanton kabinetin e tij

Albin Kurti ka prezantuar këtë të hënë gjatë seancës së jashtëzakonshme kabinetin e tij.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, kandidat për kryeministër, Albin Kurti, ka treguar se kush do të bëjë pjesë në kabinetin e tij. Qeveria e tij pritet t’i ketë tre zëvendëskryeministra, dy prej të cilëve janë gra.

Kurti prezanton kabinetin qeverisës: 3 zvendëskryeministra, dhe 6 gra në qeveri

Zëvendëskryeministër i parë – Besnik Bislimi,

Zëvendëskryeministre e dytë dhe Ministrinë e Punëve të Jashtme – Donika Gërvalla,

Zëvendëskryeministre e tretë – Emilia Rexhepi

Ministrinë e Punëve të Brendshme – Xhelal Sfeçla,

Ministrinë e Arsimit – Arbërie Nagavci,

Ministrinë e Shëndetësisë – Arben Vitia,

Ministrinë e Bujqësisë – Faton Peci,

Ministrisë e Kulturës – Hajrullah Çeku,

Ministrinë e Drejtësisë – Albulena Haxhiu,

Ministrinë e Financave – Hekuran Murati,

Ministrinë e Tregtisë – Rozeta Hajdari,

Ministrinë e Mjedisit – Liburn Aliu,

Ministrinë e Pushtetit Lokal – Elbert Krasniqi,

Ministrinë e Mbrojtjes – Armend Mehaj,

Ministre e Ekonomisë – Artane Rizvanolli,

Ministria për Zhvillim Rajonal drejtohet nga Fikrim Damka,

Ministria për Komunitete dhe Kthim – Goran Rakiç

Check Also

Maliqi: Uragani popullor është nisur, askush nuk e ndal në 25 prill

Kur kanë mbetur edhe tre ditë nga votimi i 25 prillit, kandidati për deputet në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty − 19 =