Home / Aktualitet / “Rreziku” nga maskat/ E frikshme, ja sa gjatë mund të qëndrojë Covid-19 tek ato

“Rreziku” nga maskat/ E frikshme, ja sa gjatë mund të qëndrojë Covid-19 tek ato

Në pëlhurën e maskave, janë gjetur gjurmë të virusit deri në 24 orë pas kontaminimit, ndërsa në shtresat e brendshme të maskave kirurgjikale deri në katër ditë”, thuhet në një raport të Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali.

Raporti bën një përmbledhje të kohës së qëndrimit të SARS-CoV-2 në sipërfaqe të ndryshme.

Mes atyre të analizuara, është dhe maska kirurgjikale. “Shumë kujdes me maskat”, thuhet aty, duke nënvizuar se pjesëzat virale mund të qëndrojnë në to shumë më gjatë nga sa ishte menduar.

Për maskat që mund të lahen, theksohet se mund të përdoren një herë të vetme, e pastaj të vihen menjëherë ne lavatriçe, po i mbështetur në sipërfaqe të tjera. “Në çdo rast, duhen prekur vetëm tek pjesa e llastikut”, theksohet më tej.

M.C

Check Also

Mali i Zi në 1 Qershor hap kufirin me Shqipërinë, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme sqaron procedurat

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përmes një njoftimi i ka vënë në dijeni …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen + 4 =