Home / Moti / Reja e pluhurit që pritet dhe në Shqipëri; Ja se si do të ndikojë tek moti dhe temperaturat

Reja e pluhurit që pritet dhe në Shqipëri; Ja se si do të ndikojë tek moti dhe temperaturat

Sipas MeteoAlb  një re e madhe pluhuri dhe rëre nga shkretëtirat e Afrikës veriore është ngjitur në Evropën perëndimore dhe qendrore ndërsa dje ka zbritur në Alpet e Zvicrës, Austrisë dhe Italisë veriore.

Kjo re pluhuri, zbret nga Alpet drejt Ballkanit duke përfshirë edhe Shqipërinë gjatë kësaj jave.

Megjithëse qarkullimi i masave ajrore në vend vjen nga veriperëndimi, këto masa të nxehta ajrore do të ndikojnë edhe rritjen e temperaturave në rajonin tonë.

Qielli nuk do te jetë krejt i kthjellët pasi prezenca e grimcave të ngurta të shkretëtirës do të mjegullojë kthjelltësinë e qiellit në pjesën më të madhe të Evropës dhe Shqipërisë.

Check Also

E rëndë/ Tentoi të vriste me thikë bashkëshorten, arrestohet në flagrancë 34-vjeçari në Vlorë

Policia e Vlorës ka arrestuar ditën e sotme një 34-vjeçar, i cili ka ushtruar dhunë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × two =